karty, panoši naháňali slúžky, tie im za to patrične nadávali a z hradu sa na čulý ruch v podhradí pozeral hradný pán Bebek. Nešlo o žiadne vyvolávanie duchov, ale o verné znázornenie života na hrade košickou šermiarskou skupinou Templári. Tí prišli návštevníkom spríjemniť prehliadku hradu na pozvanie riaditeľstva Múzea Betliar.
Už čakanie návštevníkov na vstup do hradu sprevádzala "hádka" hradnej stráže. Za dobovou bránou sa pobili o česť krásnej dievčiny, ktorú jeden zo zbrojnošov nazval konkubínou. Na predstavenie, ktoré vyzeralo, akoby naozaj, sa s údivom pozerali najmä malé deti. Keď jedna zo slúžok vyhrešila hádajúcich zbrojnošov, brány hradu sa otvorili. Klasickú prehliadku hradu, počas ktorej sprievodca upozorňoval na vzácne exponáty, prelínali ukážky Templárov. V hradnej kuchyni sa naozaj varilo, v jednej z miestnosti hrali kocky a hradný pán Bebek rokoval o tom, komu vlastne Krásna Hôrka patrí. V jednej z miestnosti "napadol" žoldnier návštevníka a so slovami "život alebo peniaze" a zapózoval pre fotografa.
Podľa reakcií ľudí boli ukážky Templárov veľkým spestrením samotnej prehliadky. Mnohí prišli dokonca len kvôli nim. "Na hrade sme už boli, ale povedali nám, že sa tu bude dnes diať niečo navyše, tak sme prišli," povedala jedna z návštevníčok. Umenie šermu a dobových dialógov kvitovala s uznaním aj rodina z Malaciek. "Je to skvelé, lepšie ako prehliadka studených miestností," uviedol za celú rodinu syn.
Hrad a jeho komnaty či mučiareň, kde Templári umučili bosorku však neupútali pohľady návštevníkov natoľko, ako benátske zrkadlá. Po tom, keď sprievodca ľudí upozornil na starú poveru, ktorá hovorí o tom, že ten, kto sa do zrkadiel pozrie, ostane navždy mladý, sa pohľady všetkých v miestností upreli do zrkadla. Výnimkou bola 5-ročná Lucka z Rožňavy, ktorá o hrade vedela svoje. "Býval tu kráľ a princezné", povedala. Jej slová v jednej z miestnosti potvrdili členky súboru, ktoré česali a obliekali na slávnosť hradnú paniu. Tak ako je na hrade zakázané dotýkať sa exponátov, mal zakázané žobrať o jedlo aj žobrák z podhradia. Na nádvorí hradu predávali kupci a remeselníci svoje výrobky.
Podujatie sa na hrade zopakuje aj v sobotu a nedeľu. Ako sa pre Korzár vyjadrila členka skupiny historického šermu Templári Mariola Ďuranová, v prípade záujmu bude hrad "obývaný" počas celého leta.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer