Stačí málo... počúvať
Stratiť dôveru človeka môžeme v priebehu niekoľkých sekúnd, i keď na to, aby sme ju získali, potrebujeme často dlhé mesiace, či roky. Pritom nikdy nevieme, kedy a za akých okolností sa nám ktosi zdôverí so svojimi starosťami a radosťami. Ak si vo chvíli, keď niekto potrebuje byť vypočutý nedokážeme nájsť čas, je celkom možné, že k nám daná osoba už dôveru viac neprejaví. Pretože vypočuť kohosi, kto sa zo všetkého najviac potrebuje "iba" vyrozprávať, môže niekedy zachrániť život obrazne aj naozaj.
O čom sú podľa vás napríklad linky dôvery? Mnohí z tých, ktorí sa na tieto čísla dovolajú, potrebujú tak málo a veľa zároveň aby ich niekto vypočul. Veľa ľudí žije v izolácii, i keď sú to celkom "normálne" osoby, ktoré majú svoje rodiny, chodia do práce alebo do školy, stretávajú sa s priateľmi... Je veľa takých, ktorí si svoje problémy riešia vo svojom vnútri a vo chvíli, keď toho na nich začne byť priveľa, sa radšej uchýlia k tabletkám, alkoholu a podobným "tlmičom" psychickej bolesti, než aby niekoho poprosili, aby ich vypočul. Títo ľudia sami často nevedia, čo ich vlastne trápi a už vôbec netušia, že pozorne načúvajúci poslucháč im môže pomôcť tento vnútorný tlak uvoľniť. Ak niekto zavolá na linku záchrany, aby sa zdôveril s úmyslom spáchať samovraždu, nevolá preto, že si svoj život neváži a chce sa ho dobrovoľne vzdať. Keby to naozaj chcel, nenamáha sa zavolať a niekomu to oznámiť. Skôr sa na seba snaží nejakým zúfalým činom upriamiť pozornosť a "prinútiť" tak niekoho, aby mu venoval pár minút svojho času a pozornosti.
Je smutné ako málo vieme počúvať. Seba aj ostatných. Radšej sa tisíckrát pokúsime o nemožný útek sami pred sebou akoby sme sa mali zastaviť a prísť na príčiny svojho strachu a pocitov neistoty. A keďže si nie sme schopní nájsť čas sami na seba, je len málo pravdepodobné, že by sme boli dostatočne citliví a vnímaví k ostatným, ktorí rovnako ako my majú svoje starosti, o ktoré sa niekedy potrebujú podeliť. Vypočuť si sťažnosť dieťaťa, ktorému niekto ublížil, je viac ako kúpiť mu tú najdrahšiu hračku na svete. Na hračku časom zabudne, ale pocit istoty, ktorý malo, keď ste ho vzali do náručia a vypočuli, v ňom navždy zostane.
Priatelia sú ľudia, ktorí nás vedia počúvať v časoch dobrých aj v zlých. Preto by sme si mali vážiť, ak nás niekto nazve svojim priateľom a dá nám jeden z najväčších ľudských darov svoju dôveru. Na to, aby sme ju nestratili, však musíme mať srdce, ktoré je kedykoľvek ochotné načúvať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer