Slovensku s nedostatkom financií. O to nepochopiteľnejší je prístup zriaďovateľa nemocnice, Košického samosprávneho kraja, ktorý chce sprivatizovať dopravnú zdravotnícku službu nemocnice aj napriek tomu, že tá po reštrukturalizácii dosahuje zisk.
Túto tému, otvoril na zasadnutí riadneho zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja poslanec János Vasík. Vo svojej prezentácii uviedol, že DZS v posledných piatich mesiacoch dosiahla zisk približne pól milióna korún a to bez zníženia úrovne zdravotníckej dopravnej služby. Napriek tomu má vedúci DZS pripraviť podklady k nájomnej zmluve DZS a na strane druhej znížiť počet vodičov sanitiek o ďalších štyroch pracovníkov.
"Prikázali mi prepustiť štyroch vodičov. Keď prerátam stav, ktorý mám, jeden z vodičov je celý rok na dovolenke, samozrejme striedajú sa. Jedného každý deň vyšlem na dlhšiu cestu, napríklad do Banskej Bystrice a jeden je rovnako každý deň v Košiciach. Ostanú mi piati. S týmto počtom, musím zabezpečiť služby pre 37 ambulancii v našom okrese. Povedzte mi, kde mám poslať sanitku skôr. Keď tých ľudí prepustím, nedokážem zabezpečiť vodičov, ktorí by robili lekársku službu prvej pomoci, alebo prevoz pacientov na dialýzu," vysvetľuje vedúci dopravnej služby Ondrej Knábel, ktorý je dlhoročným pracovníkom nemocnice a ako jeden z mala prešiel kvôli svojmu povolaniu množstvom školení a rekvalifikácii.
"Nevravím, že som jediný, kto tomu rozumie. Ale vysvetlite mi, ako prišiel KSK na to, že potrebujeme znížiť stavy. Veď mi dokonca vyrábame zisk. Zo zisku sme schopní pokryť náklady spojené s obnovou autoparku. Na to, aby sme boli pacientom k dispozícií a neostávali visieť na cestách je potrebné investovať niečo aj do sanitiek," dodáva O. Knábel.
Ďalšou nepochopiteľnou záležitosťou je fakt, že sa nemocnica chce zbaviť oddelenia, ktoré prosperuje hoci v prípade jeho privatizácie je predpokladaný ročný príjem 600-tisíc korún. Knábel so svojimi ľuďmi dosiahol zisk pol milióna za 5 mesiacov. Po reštrukturalizácií znížili náklady na pohonné hmoty, energie i mzdy. Dnes sa O. Knábel pýta na čo boli potrebné tieto kroky. S nižším počtom zamestnancov už nebude môcť naplniť požiadavky na prevoz pacientov. "Potom bude zle. Na koho? Kto za to ponesie zodpovednosť?," kladie si otázku a na argument, že v inej nemocnici je tiež doprava sprivatizovaná odpovedá, "áno, ale tam mali 200 000 straty".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer