konca roka pod vodou. Zatápanie prebieha podľa odborníkov pomalšie ako sa predpokladalo a stúpanie vodnej hladiny závisí aj od množstva zrážok. Podľa posledných meraní je hladina pod tretím horizontom bane a keď stúpne vyššie, začne vytekať umelým prekopom do údolia rieky Slanej.
V Mária bani sa nachádza žila Strieborná, ktorá obsahuje približne 3,5-milióna tony tetraedritovej rudy, vrátane medi, striebra, ortute, zlata a ďalších kovov. O ich ťažbu sa niekoľko rokov neúspešne pokúšala spoločnosť Želba zo Spišskej Novej Vsi, ktorá skončila v konkurze. S využívaním ložiska neuspeli ani ďalší investori, ktorým sa nepodarilo získať na oživenie ťažby dostatok zdrojov a tak kompetentné orgány rozhodli o zatopení bane. Ich rozhodnutie vyvolalo polemiku časti banských odborníkov a predstaviteľov štátnych orgánov, pričom jedna strana argumentovala znehodnocovaním cennej suroviny a druhá ekonomicky neefektívnou ťažbou.
Skupina oponentov zatápania okolo prof. Félixa Sekulu z Košíc vyslovila hypotézu o hrozbe negatívnych vplyvov banskej vody na ekológiu. Varovali pred podmáčaním nižšie položených častí Rožňavy a vplyvom agresívnych banských vôd na životné prostredie. Predstavitelia ministerstva životného prostredia, štátnej banskej správy a Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) však takéto názory jednoznačne odmietli. Negatívny vplyv zatápania bane na životné prostredie sa zatiaľ nepodarilo vyvrátiť ani potvrdiť a podľa oboch skupín odborníkov, ktoré trvajú na svojich protichodných stanoviskách, sa ukáže až o niekoľko rokov. Samospráva Rožňavy však obavy berie vážne, pričom sa opiera sa aj o negatívnu skúsenosť z inej mestskej časti, v ktorej sú zaplavované pivnice domov banskou vodou.
V súčasnosti Mária baňa patrí spoločnosti Rudohorská investičná, s.r.o., zo Spišskej Novej Vsi, ktorá ju získala v konkurznom konaní, ako súčasť majetku Želby v Rožňave. Pokiaľ by sa našiel záujemca o oživenie ťažby, musel by investovať do náročného odčerpania vody a ďalšej prípravy bane obrovské peniaze, čo by dobývanie rudy pri súčasných cenách striebra, zlata a medi urobilo neefektívnym, tvrdia odborníci. Mnohí z nich sú presvedčení, že k obnoveniu ťažby už nedôjde. Mária baňa bola poslednou funkčnou baňou v tradične banskom regióne Rožňavy. Miestny banícky spolok Bratstvo z nej plánuje vybudovať turistický skanzen s rôznymi atrakciami.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer