Peniaze na opravu oltárneho obrazu zbierali na festivale ľudových remesiel
Silická Jablonica Čoraz väčšiu popularitu získava festival ľudových remesiel, úžitkového a ľudového umenia v Silickej Jablonici v okrese Rožňava.
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Včera sa tam uskutočnil jeho tretí ročník. Oproti predchádzajúcim rokom pribudol počet nielen remeselníkov, ale zvýšila sa aj kvalita kultúrneho programu. Okrem príjemne stráveného dňa má akcia hlbší cieľ. Usporiadateľské Občianske združenie Jablonca totiž z výťažku zo vstupného na večerné koncerty hudobných skupín pod holým nebom dá zrekonštruovať vnútorné vybavenie tamojšieho rímsko katolíckeho kostola.
Nejeden sviatočne odetý dedinčan využil festival na prijatie svojich známych, či príbuzných z iných miest Slovenska a pozvaní boli aj rodáci zo Silickej Jablonice. Námestíčko v strede dediny sa začalo napĺňať hosťami okolo obeda. V stánkoch na nich už čakali predajcovia vlastných výrobkov z dreva, prútia, kovu, textílií... Jarmok mal prísne remeselný charakter a kto čakal gýče z trhovísk, vyšiel naprázdno. Predávalo sa približne 25 druhov tovaru. Sviečky, košíky, drevené doplnky do domácností, kované stoličky a stoly, tkané koberce, háčkované a štrikované odevy, maľované obrazy krajiniek ba aj dnes už vzácne kovové zvony. "Remeselníci boli predovšetkým z Gemera, ale pozvanie prijali aj výrobcovia z maďarského Ózdu a Miskolcu," hovorí so spokojnosťou v hlase predsedníčka združenia Ágnes Kovács. Program, ktorý zorganizovala, začal ľudovým spevom a tancom v centre dedinky, v podaní folkloristov, medzi nimi aj rožňavského súboru Búzavirág. Pokračoval svojským vystúpením detských víťazov medzinárodnej súťaže v prednese ľudových rozprávok, ktorý sa pred časom uskutočnil v Maďarsku. Deti zo Silice, Jovíc, z Kráľu a Lenky pri Tornali a z Rožňavy sa predviedli pred zaujatými návštevníkmi v typickom dedinskom oblečení a v krojoch. V miestom kultúrnom dome sa ľudia zabavili na kabarete košického Divadla Thália, predstavila sa hudobná skupina Pátria a večer patril koncertom a zábave pod holým nebom, na javisku Bikarét pri Silickej Jablonici. Okrem známej skupiny Sexit vystúpila aj miesta formácia Alldevils. Jej existencia nie je náhodná. Ako sme sa dozvedeli, dedina mala už odjakživa svoje skupiny. Mali svoju tradíciu, líšili sa len generačným zastúpením a hudobným štýlom, ktorí prezentovali.
Rekonštrukcia schátranej národnej kultúrnej pamiatky bola prvotným cieľom festivalu. Obec však vlani stihla požiadať o prostriedky z fondu Sapard a v týchto dňoch už prebieha prvá fáza rekonštrukcie, na ktorú by malo postačiť niečo vyše 8 miliónov korún. Občianske združenie preto cieľ modifikovalo a vyzbierané peniaze využije hlavne na opravu oltárneho obrazu sv. Petra a Pavla. Keďže je v dedine len niekoľko obyvateľov rímskokatolíckeho vierovyznania, sväté omše sa konajú len raz ročne. Včera museli veriaci improvizovať a pre rekonštrukčné práce sa uskutočnila pred bránami kostola. Jeho základy pochádzajú z roku 1500 a peniaze na jej stavbu dal po roku 1800 gróf Andrássy. Po dokončení opravy chce združenie vytvoriť z kostola, ktorý obec od cirkvi prenajala na 10 rokov, atrakciu pre turistov. Mali by sa v ňom uskutočňovať výstavy, prednášky a kultúrne akcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer