neuhradené faktúry vyústili pred časom do úvah o tom, že vývarovňa buď prejde pod správu mesta, alebo ju zrušia. "To neexistuje, vývarovňu nemôžu zrušiť," neverili vlastným ušiam tamojší revúcki dôchodcovia, tvoriaci prevažnú väčšinu stravníkov.
Čiastočne ich upokojila informácia, že hoci mesto zariadenie poskytujúce sociálne služby na úrovni stravovania zatiaľ nepreberie, bude fungovať aj naďalej. "Záleží od banskobystrického Vyššieho územného celku, či nám poskytne peniaze. Potrebujeme finančnú injekciu, aby sme vyrovnali dlhy za neuhradené faktúry a aby sme potom mohli variť ďalej," hovorí vedúca vývarovne Mária Dubecká.
Obavy dôchodcov sú opodstatnené. Cena stravného lístka predstavuje 65 korún, no 10 korún za nich hradí mesto. Každý deň si môžu vybrať z pestrého menu. Nezanedbateľný a pre nich zrejme najpodstatnejší fakt je, že majú aspoň v čase obeda spoločnosť, na ktorú si zvykli. Väčšinu stravníkov tvoria starí ľudia, muži, vdovci, osamelo žijúci dôchodcovia. Okrem toho vo vývarovni varia pracovníci SČK pre stanicu opatrovateľskej služby. Momentálne je prihlásených okolo sto klientov. "Kedysi sme pre nich varili aj cez víkendy a sviatky, a hoci sa to stravníkom pochopiteľne nepáči, museli sme víkendové služby zrušiť. Nebolo peňazí".
Režijné náklady a celkovú prevádzku vývarovne financuje SČK z vlastných prostriedkov. Zháňajú peniaze, kde sa dá, dokonca uvažovali aj o tom, že budú stravu roznášať dôchodcom aj do okolitých dedín. Projekt stroskotal na tom, že ľudia z dedín sa stravujú v tamojších školách. "Bola by škoda, keby sa vývarovňa zatvorila. Starých ľudí totiž pribúda, rovnako ako aj tých, ktorí takéto služby potrebujú," dodala M. Dubecká.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer