rekonštrukčné práce, inde sa čaká na výsledky kontroly kvality vôd, bez ktorých otvoriť prevádzkovatelia nemôžu.
V Rožňavskom okrese skontrolovali pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave kúpaliská v Rožňave, Gemerskej Hôrke, Vlachove a v Bretke. Na základe odobratých vzoriek vody prvé dva uviedli do prevádzky. "Na vlachovskom kúpalisku sme kontrolou zistili drobnejšie nedostatky technického charakteru, ktoré budú v dohodnutých termínoch odstránené. V Bretke je kúpalisko z hľadiska hygieny pripravené, jeho otvorenie závisí od výsledkov kvality vody. Prevádzkovateľ kúpaliska pri rekreačnom zariadení Baník vo Vyšnej Slanej požiadal o vydanie súhlasu k uvedeniu do prevádzky až koncom júna," informovala vedúca oddelenia hygieny životného prostredia RÚVZ v Rožňave MUDr. Ľubomíra Chromčíková. Kvalitu bazénov v okrese hodnotí vo všeobecnosti ako dobrú. Ľudia však na kúpanie nevyužívajú len umelo vytvorené kúpaliská, kontrolované hygienikmi, ale aj prírodné vodné plochy. Hoci pri nejednej stojí tabuľa s varovaným nápisom alebo zákazom kúpania sa, ľudia tak robia na vlastné riziko. RÚVZ v nich robí kontroly len na objednávku. Hygienici evidujú jednu vodnú plochu, v ktorej zakázali kúpanie pre trvalo nevyhovujúcu kvalitu vody. "Voda v elektrárenskej vyrovnávacej vodnej nádrži Palcmanská Maša v rekreačnej oblasti Dedinky je znehodnotená najmä odpadovými vodami z domácností. V priebehu piatich rokov sledovania sme opakovane zistili vysoko nadlimitné hodnoty mikrobiologických ukazovateľov. Svedčia práve o tom, že je voda je kontaminovaná a obsahuje choroboplodné zárodky". Dôsledkom kúpania sa v takejto vode môžu byť hnačkové, kožné a alergické ochorenia, vyvolané prítomnosťou takzvaného vodného kvetu.
RÚVZ v Rimavskej Sobote, do pôsobnosti ktorého patria aj kúpaliská a vodné plochy v Revúckom okrese, povolil prevádzku na revúckom kúpalisku. V okrese Rimavská Sobota funguje stredisko Ormet a Drieňok na Teplom Vrchu, momentálne sa čaká na výsledky kontroly vody v Klenovci, z bazéna v stredisku na Kurinci a v Tornali. Na okraji kurineckej prírodnej nádrže by už mal byť umiestnený varovný oznam o tom, že kúpanie v nej je nevhodné pre alergikov, deti a osoby s oslabeným imunitným systémom. Analýzy vzoriek totiž opakovane vykazovali zvýšené množstvo siníc, spôsobujúcich kožné choroby a zápaly očných spojiviek. "Najlepšie skúsenosti máme s kúpaliskom v Revúcej. Tam je dlhodobo voda najkvalitnejšia," hovorí Ing. Denisa Čonková z oddelenia hygieny životného prostredia RÚVZ v Rimavskej Sobote.
Kvalita poskytovaných služieb a hygienickej úrovne závisí od samotných prevádzkovateľov. Podľa príslušnej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR by mali zabezpečiť nešmykľavý, hladký povrch okolo bazénov, čisté a vykosené trávnaté plochy, dostatočné množstvo nádob na odpad, funkčné zariadenia osobnej hygieny a činidlá na úpravu a dezinfekciu vody v bazénoch. Mali by na to dbať nielen pred otvorením sezóny, ale až do jej ukončenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer