matka jedného z nich. "Civilkári" v tejto pomerne rozsiahlej a nevyužívanej lokalite pri lese hliadkujú bez akýchkoľvek prostriedkov na sebaobranu a to nepretržite, aj v noci. Dôvodom je snaha mesta, ktoré pozemok od apríla prenajíma od spišskonovoveskej spoločnosti, o zachovanie aspoň toho, čo tam po bývalých baniach ostalo. Plánuje tam totiž vybudovať banícky skanzen a vedenie mesta sa domnieva, že keby nebolo hliadkujúcich, miesto by bolo dávno rozkradnuté. Krádežiam medených káblov a všetkého, čo sa dá predať v zberných surovinách, však nedokážu zabrániť ani oni. Nedávno niekto rozkradol trafostanicu a neváhal dokonca vojsť ani do banskej šachty. Oveľa vážnejší prípad sa však stal v pondelok.
"Môjho syna tam v noci prepadli a bezdôvodne bili tyčou, alebo akýmsi obuškom. Keďže chlapci slúžia po jednom, nemal sa v tej chvíli na koho obrátiť o pomoc. Neutrpel síce vážnejšie poranenia, po lekárskom ošetrení sa bude liečiť päť dní, udalosť je však ranou hlavne na psychiku. Ja ho tam jednoducho viac nepustím! Ako matka nedopustím, aby bol môj syn vystavený takému riziku," hovorí rázne matka zbitého 20-ročného mladíka, ktorá tak robí aj s ohľadom na ostatné matky civilkárov. V utorok ráno nahlásila rodina prípad polícii.
Z tamojších záznamov vyplýva, že poškodený presne identifikoval osobu, podľa neho by malo ísť o zamestnanca vlastníka, ktorý vraj takto kontroloval službukonajúceho civilkára. Ako sme zistili, kontrolovať môže len mesto. Obvodné oddelenie PZ v Rožňave to eviduje zatiaľ ako priestupok, ale v dôsledku prebiehajúcich výsluchov svedkov a ďalšieho šetrenia sa môže stať, že to prekvalifikuje na trestný čin. "Nevadilo by ani tak to, že v búdke nemáme tečúcu vodu, to človek osem hodín vydrží. Ale bezpečne tam rozhodne nie je, okolo lesa nie je areál oplotený, kedykoľvek tam môže niekto vojsť. Aj sa tak stalo," dopĺňa matku syn.
V areáli so zvyškami vybavenia niekdajšej bane sa striedajú štyria civilkári. Ich povinnosťou je skontrolovať, či sú budovy zamknuté. Keby videli v areáli niekoho cudzieho, majú ho len vyzvať, aby lokalitu opustil. Podľa našich informácií majú zákaz púšťať sa do verbálneho, či iného konfliktu s nevítaným návštevníkom. "Majú k dispozícii mobilné telefóny s číslami na mestskú aj štátnu políciu," ozrejmil vybavenie civilkárov primátor mesta František Kardoš. "Bol som o prípade informovaný, určite sa na to bližšie pozriem," uistil vo včerajšom telefonickom rozhovore zaneprázdnený primátor.
Areál nestrážia vyškolení a technicky vybavení pracovníci niektorej zo súkromných bezpečnostných služieb preto, lebo mesto na to nemá peniaze. Nápad najlacnejšej formy ochrany budúceho baníckeho skanzenu tak dostal prvé štrbiny. Rodina zbitého mladého muža sa po incidente môže uspokojiť len s prísľubom vedenia mesta, že tam urobia určité opatrenia. "So zvýšením bezpečnosti však zatiaľ nič spoločné nemajú," dodáva matka, sťažujúca sa na prístup zamestnávateľa k civilkárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer