začiatkom letnej turistickej sezóny na blízkom plážovom kúpalisku charakterizoval rekordný počet návštevníkov aj bohatý program. O tom, že sa sobota vydarila, svedčí doba, ktorú boli ľudia schopní tráviť v parčíku pod holým nebom. So zábavou sa totiž neplánovalo končiť ešte ani včera krátko po poludní.
Program začal v sobotu predpoludním, prípravou najpopulárnejšej časti osláv, súťaže vo varení kotlíkového guláša a rybacej polievky. Kým s gulášom súťažilo deväť družstiev, jediný tím pri kotle s rybacou polievkou nemal konkurenciu. Za pozornosť stojí, že ženy zväčša len ochutnávali, v dobe varenia mali prednosť pri kotloch muži a jednoznačne to platilo pri ochucovaní. Medzitým sa pri soche sv. Jána Nepomuckého, patróna všetkých mostov a ľudí, žijúcich pri vode, striedali s príhovormi predstavitelia samosprávy, aby Dňom mestskej časti dali slávnostný ráz a aby vyzdvihli potrebu spoločnej snahy tamojších obyvateľov o skvalitnenie úrovne ich života. Sprievod pustil do rieky Slaná veniec a akcia mohla pokračovať v uvoľnenej atmosfére v miestnom parku.
Rozložené stany, takmer na každom metri kotle s bublajúcim gulášom, množstvo oddychujúcich, či zabávajúcich sa ľudí. Takto vyzeral Králik. Predvlaňajší víťaz Ján Pálmai z Rimavskej Soboty, rodák z Králika, pred 14. hodinou finišoval s varením guláša v 20-litrovom kotli. "Práve dávam najdôležitejšie ingredencie," podotkol pri ochutnávaní. "To je napoly tajomstvo, ale prezradím, že k nim patria huby, majoránka a biele víno. Bez toho to nerobím," veľavravne poznamenal s dodatkom, že najväčšie kusy mäsa dá do taniera kamarátom. "V tomto kotli sú potraviny za asi 2-tisíc korún. Ale keď sa podarí, minie sa raz-dva".
Skúsenosti s rapídnym úbytkom chutného obsahu okolo 50-litrového kotla má aj Ľubomír Kamenský z Tornale. V sobotu obhajoval svoje minuloročné prvenstvo a podarilo sa. Pred záverečným dochucovaním uisťoval, že nič neinovoval, že robí presne taký guláš, ako vlani. "Ale myslím si, že chutí o niečo lepšie". Nemýlil sa, zhodla sa v tom zrejme aj porota. S Cenou primátora dostal putovný pohár a zlatú varešku. O niečo ďalej od neho dováralo rybaciu polievku, halászlé, jediné družstvo z Králika. Pred koncom dbalo už len na to, aby sa nerozvarili rybie filety. Šéfkuchár Róbert Rybár kontroloval nad rozvoniavajúcim kotlom, či v ňom pláve všetko, čo má. "Dali sme tam kapre, podustvy, karasy, červenoočky. Niečo som nachytal ja, niečo kolega". Uvariť dobré halászlé nepovažuje jeho spolusúťažiaci Ladislav Andrík za umenie. Skôr fakt, že ryby sa nesmú rozpadať a v tanieri musia vyzerať esteticky. "Základom je viac druhov rýb, zelenina, cibuľa, koreniny a voda. Správna kompozícia tvorí vynikajúcu polievku". Naprázdno obišli záujemcovia o kúpu halászlé, pretože jeho autori, tak ako ostatní, ho nepredávali, varili len pre známych. Päť minút pred stiahnutím z ohňa dozerali už len na to, aby polievka nebublala. Víťazstvo mali vzhľadom na neexistujúcu konkurenciu, isté. Sami to však pokladali za negatívum. Snáď sa k nim niekto pridá na budúci rok. Táto akcia totiž získava na popularite každým rokom viac a viac. Organizátorom je občiansky výbor mestskej časti Králik a Európsky informačný dom Teledom. Jeho predstaviteľ Gejza Szepesi zhodnotil sobotu jediným slovom: "Parádne!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer