telefónoch. Prvým pacientom je okolo 20-ročný mladík, ktorý začal ambulantne chodiť do ústavu pred mesiacom. Telefonoval len tak, z nudy, zo samoty. Podnet na liečenie dala jeho matka. Pretelefonoval totiž tisíce korún a nepomohlo ani to, že prvý telefón mu už zobrala. Zadovážil si ďalší.
Podľa primára II. oddelenia OLÚP MUDr. Jozefa Benkoviča pri prvých rozhovoroch si chlapec svojou závislosť ani neuvedomoval. Vyjasnili mu to až gambleri, patologickí hráči, ktorých závislosť sa prejavuje takmer identickými javmi, ako u závislého na mobile. . Gamblerstvo tu liečia od roku 1995, ročne prejde bránami okolo 50 patologických hráčov. Kým sa istý podnikateľ odhodlal k terapii, prehral na automatoch a v kasínach 23-miliónov korún.
Závislosť na mobiloch, ale veľmi podobne aj na počítačoch a na internete, vzniká aj vplyvom rôznych súťaží, pri ktorých sa človek zaoberá otázkou "vyhrám, prehrám?". Priťahovať ho môžu erotické linky a zvedavosť, kto sa na druhej strane linky ohlási. "Náchylní k závislosti sú ľudia submisívni, utiahnutí a tí, ktorí žijú v samote a nemajú priateľov. Majú problém na úrovni mozgových štruktúr, sú impulzívnejší. U všetkých nelátkových závislostí funguje princíp odmeny. Mozog si zapamätá, že napríklad závislý na mobile po telefonovaní cíti vzrušenie, svoju pohodu. A takto opakuje svoje správanie". Niet pochýb, že závislosť na e-mailoch sa blíži aj ku nám. Životný štýl takto závislých sa točí okolo surfovania na internete. Ak sa k nemu nedostanú, majú probklémy, podobné abstinenčným príznakom. "Je len otázkou času, kedy prídu prví klienti, ktorí sa z toho chcú dobrovoľne liečiť. Sme na to pripravení. Zatiaľ to však diagnosticky ako choroba nie je zaradené," upozorňuje J. Benkovič, špecialista na gamblerstvo a autor niekoľkých odborných publikácií.
X x x
Ako sa prejavujú príznaky takej závislosti?
"Ak človek kvôli účtom siaha na základné životné istoty, myslím finančné, začína to byť problém. Aj keď sa frekvencia a dĺžka telefonovania zvýši. Uvedomí až vtedy, keď mu príde 20-tisícový účet".
Hracie automaty však nepotrebujeme k životu, telefón a počítač využíva väčšina ľudí denne
"Napríklad ten liečený chlapec bude môcť telefonovať len z pevnej linky, bude kontrolovaný doma aj v práci. Pokiaľ si neuvedomí, že telefón je súčasťou bežného života, ale že ho treba využívať efektívne".
Môže sa z dieťaťa, ktoré trávi veľa času pri počítači stať závislý?
"Samozrejme. Chápem rodičov, ktorí ho kúpia kvôli strachu z toho, že sa im dieťa začne túlať v paritách a dá sa na drogy. Treba však čas strávený pri hrách na počítači regulovať. Inak sa stane, že prerastie do vážnejších závislostí. Neskôr mu už nebude stačiť zablikanie ikonky s nápisom, že vyhral. Bude chcieť peniaze".
Čo odporúčate rodičom takých detí?
"Určite by sa mali mať na pozore. Ak dieťa príde domov a nič iné nerobí, len sa zabáva sa počítačovými hrami, nechodí hrať povedzme futbal a neplní si svoje povinnosti, je to pre rodičov signál. Treba sledovať, či dieťa má nejakých kamarátov, alebo či je jediným kamarátom počítač. Ak napríklad dostane telefón a rodič vidí, že sa s ním nepretržite hrá, jednoducho mu ho treba zobrať a odstaviť ho od neho. Inak budú rodičia prekvapení, čo sa s ich deťmi bude diať v budúcnosti".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer