je žalostný. Turisti hľadajúci stánky s občerstvením obídu naprázdno. Pri Domici nefunguje okrem jaskyne nič. Žiadne zariadenie poskytujúce služby, ubytovanie, stravovanie, o nejakých atrakciách ani nehovoriac. Tento stav je podľa vedúceho jaskyne Ottó Lőrincza nemenný vyše 10 rokov.
"Samozrejme, že som zaregistroval sťažnosti a ponosy od turistov. Bol by som však rád, keby to ľudia konečne pochopili. Podnikaniu pri Domici nič nebráni. Ja hovorím, že všetko je vecou záujmu podnikateľov a majetko-právneho vysporiadania pozemkov, na ktorých by chceli podnikať. Naša organizácia je pomerne úzko profilovaná, v zmysle štatútu sa môžeme sústrediť len na prevádzkovanie a ochranu jaskyne". Pri vchode do jaskyne je jeden bufet. Pôvodne ho prevádzkovali kvôli predaju suvenírov. Zúfalá situácia a neustály dopyt po občerstvení vedenie jaskyne prinútil, aby sortiment rozšírili aspoň o drobné cukrovinky a nápoje. Absenciou služieb bezpochyby trpí návštevnosť nielen jaskyne, ale aj časti Národného parku Slovenský kras. Podľa vedúceho jaskyne by atraktívne prostredie pomohlo aj podnikateľom.
Väčšina sťažujúcich sa turistov buď pochopí, že vedenie jaskyne s tým nič spoločné nemá, alebo im to personál vysvetlí. Stáva sa, že návštevník dostane šok po prehliadke susedného Aggteleku v Maďarsku a následnom príchode k Domici. Za všetko hovorí postreh nášho čitateľa. "Krátky dovolenkový pobyt v maďarskom jaskynnom komplexe Aggtelek zanechal vo mne ten najlepší dojem a priniesol som si príjemné zážitky, plné pohody. Upravené okolie vstupu do jaskyne, otvorené informačné centrum s pracovníkmi ovládajúci viaceré jazyky a to aj slovenský, skosená tráva, perfektné udržiavané hracie priestory pre deti, čistota a to aj na bezplatnom WC s úrovňou vyššou, ako v hociktorom vyhlásenom bratislavskom hoteli. Parkovisko bezplatné, v tesnej blízkosti ponúkajú v stánkoch súkromníci občerstvenie, jedlá, chladené nápoje a suveníry od výmyslu sveta. Stačí však prejsť iba zopár kilometrov a po prechode maďarsko - slovenských hraníc sa človek naraz ocitne v inom svete, porovnateľnom s vojnou zničeným Balkánom". Skúsenosti čitateľa nabrali negatívny rozmer aj po tom, ako zistil, že okolie jaskyne bolo zarastené burinou a všade bola špina rozviata vetrom.
Starosta Kečova, v katastri ktorého leží Domica aj jej bezprostredné okolie, je na túto tému už priam háklivý. Rozčuľuje ho, že areál s chátrajúcou stavbou a bungalovmi vydražila vlani istá firma a odvtedy sa nič viac neudialo. Obáva sa najmä chátrajúcich objektov, z ktorých opadáva omietka a predstavujú hrozbu pre náhodných zvedavcov. Obec v tomto smere nič urobiť nemôže, hoci sa starosta snažil, aby objekty vydražili tak, že každý občan dediny bude spoluúčastníkom. Nebolo však toľko peňazí. "Nieže sa snažím, ja už bojujem za to, aby sa konečne pri Domici niečo pohlo. Žiaľ, na pohľad vidno to, čo vidno. Obecný pozemok nad parkoviskom pri jaskyni sme už predali firme so zahraničnou účasťou. Bude tam zábavno-tematický park, rekreačné stredisko za 40 až 60 miliónov korún. Ministerstvo životného prostredia už dalo súhlasné stanovisko, bolo aj územné konanie, čakáme len na stavebné povolenie," hovorí Július Lőrincz, ktorého mrzí najmä stagnovanie a administratívne prieťahy. "Veci sa hnú, aj keď ťažko a pomaly. Verím však, že aj na našej strane sa budeme mať čím pochváliť. Toto totiž nie je problém a hanba okolitých dedín, ale celého Slovenska," dodal starosta a zároveň potvrdil dojem čitateľa s negatívnymi postrehmi z návštevy okolia Domice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer