Podzemnú plavbu "spestril" statný chlap, ktorý od strachu vyskočil z člna
Domica - Po troch rokoch pritieklo do jaskyne Domica toľko prírodných zrážok, že opäť je možné absolvovať atraktívnu podzemnú plavbu na člnku.
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
"Predpokladám, že do konca augusta voda vydrží, hoci ťažko predpovedať. Už teraz je prítok slabší. To sa nedá garantovať ani na budúci rok, všetko záleží od prírody," hovorí správca jaskyne Ottó Lőrincz. Spolu s turistami sme absolvovali 140-metrov dlhú a približne 10 minút trvajúcu plavbu.
Dva člny naložené približne dvomi desiatkami turistov sa plavia v Gotickom dóme. Na mieste štartu je voda hlboká 95-centimetrov, hĺbka však postupuje až do dvoch metrov. Teplota vody dosahuje 8,5-stupňa, vzduch 11 stupňov. V jaskynnom systéme sa nachádza ešte takzvaná Diamantová plavba, od roku 1970 je však nesprístupnená. V dôsledku záplav je zanesená blatom. Od hraníc s Maďarskom sú turisti na člnkoch v podzemí vzdialení v tej chvíli na 1500 metrov. "Starší návštevníci sú skalopevne presvedčení, že v časoch svojej mladosti sa s člnkami otáčali pod územím Maďarska. Je to výmysel. Ešte aj koniec druhej, dlhšej plavby, sa nachádza od hraníc na 800 metrov," vyvádza z omylu návštevníkov, sediacich v člne.
Tí so zatajeným dychom pozorujú krásy Domice a počas plavby aj cez úžiny padne len jediná otázka. "Je to prírodne, alebo umelo vytvorený komplex?"," pýta sa český turista. "Prírodne. Geneticky je maďarská jaskyňa Baradla spojená so slovenskou Domicou. Je to jeden celok," odpovedá O. Lőrincz. Na "obrátke" sa člny otáčajú práve tam, kde má voda dvojmetrovú hĺbku. Pred koncom plavby vedúci upozorňuje na disciplínu pri vystupovaní. "Každého by som chcel poprosiť: keď sa dostaneme do prístavu, ostaňte pokojne sedieť na svojich miestach. Najprv musím vyviazať čln, potom budete vystupovať. Až keď dám pokyn. Nieže mi niekto vyskočí zo strachu skôr!," prízvukuje a vie prečo. Pred dvomi týždňami totiž došlo k menšej kolízii. "Chlap ako hora a od strachu nevydržal. Len čo sme sa priblížili k prístavu, vyskočil, čln odkopol. Ja už som bol na brehu. Našťastie, ľudia ostali v člne. Ako artista som cvičil, aby som ho nejako chytil. To bola vari jediná osádka, ktorej som predchádzajúce upozornenie nepovedal," pobaví turistov už vystupujúci vedúci a vzápätí pridáva ďalší pokyn. "nechytajte ani zábradlie, ďakujem". O chvíľu sa skupiny turistov striedajú v člnoch bez menšieho problému.
Plavbu si chce súčasne s prehliadkou vyskúšať 'valná' väčšina návštevníkov a keď je možnosť, využijú ju. Extrémne zážitky v podobe kúpania sa v 8-stupňovej vode zatiaľ nemali. "Stáva sa, že ľudia rozkývu čln. Niekedy tak, že sa motor, vrtuľa, nedotýka vody. Predpokladám, že to robia z recesie, neuvedomujú si však, čo by mohli spôsobiť". Júlová návštevnosť je takmer rovnaká, ako vlani. Pohybuje sa okolo 7-tisíc ľudí. Asi 45-percent je Slovákov, tohto roku každý štvrtý je z Maďarska a Poliakov je podstatne menej, ako vlani. Poľská klientela tvorila vlani asi 18-percent z celkového počtu turistov, teraz ich príde asi 10-percent.
Domica je vytvorená v strednotriasových vápencoch podzemnými tokmi Styxu a Domického potoka v troch vývojových úrovniach. Je to jediná jaskyňa na Slovensku, kde majú turisti možnosť absolvovať okrem klasickej prehliadky aj plavbu.