Tornaľská samospráva začne sťahovať neplatičov mimo mesta
Tornaľa/Barca - V najbližších dňoch by mali z Tornale v Revúckom okrese do neďalekej obce Barca deložovať tri rodiny, ktoré niekoľko rokov
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
neuhrádzali platby za nájom a spotrebu vody. Mesto za nich platilo len preto, aby správca neodstavil od tepla aj solventných a poctivo platiacich ľudí. Situácia však začína byť neúnosná a mesto zatiaľ nemá koncepciu na riešenie otázky neplatičov. Zastupiteľstvo preto prijalo uznesenie, podľa ktorého vysťahujú ako prvých tých, ktorým to odsúhlasil súd. Zároveň schválilo účelovo viazanú finančnú čiastku na kúpu náhradného bývania. Tri rodiny, čo predstavuje 12 ľudí, pôjdu bývať do dvojizbového rodinného domu s kuchyňou v Barci. Mesto ho od súkromnej osoby odkúpilo za 250-tisíc korún.
Menší problém nastal, keď sa obyvatelia Barce, najmä väčšina Rómov, dozvedeli, že do domu sa nasťahujú tri cudzie rodiny. Obávajú sa, že keď tí neplatili v Tornali, nebudú ani v Barci. Kladú si otázku, prečo ich sťahujú práve do „ich" dediny.
"Nemali sme inú možnosť," hovorí primátor Tornale Ladislav Dubovský. "Hľadali sme vhodné lokality mimo územia mesto preto, lebo v Tornali jednak také byty nemáme a kúpiť dom za taký peniaz je v meste nemožné. Treba za tým vidieť aj naše finančné možnosti. V žiadnom prípade nechceme robiť niečo ako 'čistenie' mesta od neprispôsobivých občanov. Z etického hľadiska ponosy obyvateľov Barce chápem. Z právneho hľadiska je však všetko v poriadku a, ako hovorím, iné riešenie nebolo".
Obyvatelia susedného domu v Barci hovoria, že neplatiči z Tornale sa nepresťahovali doteraz len preto, lebo nechcú. Primátor to vyvracia. "Jedna rodina súhlasila, sťahovanie podpísala. Druhá chcela z Tornale odísť sama a tretia sa prispôsobila. Nie je pravda, že nechcú ísť".
Samospráva teraz hľadá koncepciu a vypracúvava projekty s dôrazom na sociálnu situáciu mesta. L. Dubovský je však presvedčený, že sa tak malo urobiť už dávno predtým. "Neplatiči, asi 80 rodín, neuhrádzajú platby už od roku 1996. Nebola u nich ochota riešiť svoju situáciu, hľadať si zamestnanie, starať sa o bývanie. Spočiatku to nevyzeralo ako nevyriešiteľný problém, ekonomické možnosti obyvateľov sa však za posledné roky výrazne zhoršili. Mesto za nich platilo od roku 2001 do 2003. Dlhujú 9-miliónov korún. Budeme hľadať aj technické riešenie v prípade, že by sa objavili ďalší dlžníci a hrozilo by odpojenie od dodávky energií. Tak na nich nebudú doplácať solventní obyvatelia, ktorých by odpojili spolu s neplatičmi".
Prostredníctvom splnomocnenkyne vlády pre riešenie rómskej otázky Kláry Orgovánovej dostalo mesto 14 buniek, akýsi prístrešok pre ľudí bez strechy nad hlavou. Keď totiž začne deložovať aj správca bytov so sídlom v Rimavskej Sobote, je podľa primátora reálna možnosť, že ulice v Tornali sa začnú zapĺňať bezdomovcami. Hoci zabezpečiť bývanie v takomto prípade nie je povinnosťou mesta, potulujúci sa bezdomovci absolútne nie sú v súlade s plánmi o zatraktívnení mesta a budovaní turistického ruchu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer