krásna rastlina však môže byť zdraviu nebezpečná. Toto je aj prípad Boľševníka obrovského, ktorý okrem teplôt a zimnice vyvoláva u niektorých osôb aj opuchy dýchacích slizníc a následnú smrť. Boľševník si donedávna ako okrasnú rastlinku pestovali nič netušiaci obyvatelia obce Bretka v Rožňavskom okrese.
Rastlinu si doniesla zo zahraničia 80-ročná Alžbeta, ktorá nepoznajúc jej nebezpečenstvo ju porozdávala susedkám. Boľševník je agresívna rastlina s vysokou konkurenčnou schopnosťou. Má rýchly rast a veľkosť, a vďaka svojej vitalite je zvýhodnený pred našimi rastlinami v konkurenčnom boji o živiny, priestor a vodu. Nebezpečný je hlavne kvôli furokumarínom, ktorých účinok sa prirovnáva k chemickej bojovej látke - yperit. Tento druh má aj príznačné označenie - invázny.
"Boľševník je na prvý pohľad pôvabná rastlina, ktorá sa však po určitom časovom období stala vážnou hrozbou vo viacerých štátoch Európy, Slovensko nevynímajúc. Myslela som, že náš okres sa tomu vyhol, no bohužiaľ," uviedla pracovníčka Správy Národného parku Slovenský kras Brzotín Mgr. Emília Karasová.
O výskyte nebezpečnej rastliny sa dozvedeli náhodou. Spoznal ju človek znalý veci a o svojom náleze okamžite informoval pracovníkov správy parku Brzotín. Po zistení, že ide naozaj o Boľševník obrovský vyhlásila starostka obce Bretka Anna Giczeová oznam, aby sa na obecnom úrade prihlásil každý, kto spomínanú rastlinu pestoval.
"Rastliny osekali a poliali chemickým roztokom. Potom ich po dvoch týždňoch skontrolovali. V prípade, že sa objavia znova, musíme kontaktovať pracovníkov parku," povedala starostka obce a dodala, "nechceli sme tomu veriť. Tá pani pestovala rastlinu niekoľko rokov a nič sa jej nestalo. Nik z obce zatiaľ neochorel. Asi sme to zistili včas."
Situácia s inváznymi rastlinami je zložitá a vzhľadom na rozsah následkov si vyžaduje neodkladné riešenie. Zaoberá sa ním aj medzinárodný Dohovor o biologickej diverzite, ktorý Slovenská republika prijala v roku 1994. Na Slovensku je v platnosti zákon, v zmysle ktorého je možné sledovať výskyt neprirodzených druhov, akým Boľševník bezpochyby je a likvidovať ich. Okres Rožňava sa invázii týchto druhov nevyhol, pričom ďalšia nebezpečná rastlina Zlatobyl obrovská je v okolí Rožňavy rozšírená priam katastrofálne. V okolí štátnych ciest vytvára doslova celé porasty aj Pohánkovec japonský, ktorý môžeme vidieť v okolí Gemerskej Polomy, Nadabulej, Slavca, Vlachova i Rejdovej.
Ťarcha úplnej likvidácie je v rukách obyvateľov a starostov obcí, pretože v zmysle zákona, je zakázané invázne druhy dovážať na naše územie a pestovať ich. Všetky ďalšie potrebné informácie starostom obcí poskytnú pracovníci Správy Národného parku Brzotín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer