negramotnosťou prevažne u rómskeho obyvateľstva sa dennodenne stretávajú úradníci na úradoch práce či poštové doručovateľky. V štatistikách ministerstva školstva sa počet negramotných občanov neuvádza, no v praxi existuje celkom určite. Náhradou za podpis sa tak zvyčajne na rôznych formulároch nachádzajú iba tri krížiky.
Negramotných ľudí, ktorí sú evidovaní na úrade práce v Rožňave neevidujú, no je predpoklad, že takíto ľudia sa budú pohybovať v skupine tých, čo nemajú ukončené žiadné vzdelanie. "Nejde o fenomén ani o raritu, takíto ľudia sú. Bežne sa s nimi stretávame v praxi a snažíme sa im pomôcť. Keď prídu na kontakt urobia tri krížiky a hotovo. Samozrejme celú situáciu sa snažíme obrátiť na žart, aby ten človek nemal zlý pocit. S odporúčaním, aby jeho karta nevyzerala ako vyšívaná krížikovým stehom, sme doslova ako v škole predkresli asi 30-ročnej žene jej meno, aby doma precvičovala," hovorí vedúca oddelenia sprostredkovateľských služieb Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Andrea Rudnayová. Ich snaha však bola vo väčšine prípadov márna pretože: "keď prišla dotyčná osoba opäť na kontakt, vybrala z vrecka náš "vzor" a svoje meno opatrne doslova odkreslila".
S negramotnými ľuďmi majú svoje skúsenosti aj na Obecnom úrade v Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca či poštové doručovateľky Slovenskej pošty. Každá výplata peňazí či preberanie doporučených zásielok sa nezaobíde bez podpisu dotyčnej osoby. Slovenská pošta myslí aj na tieto prípady. Negramotní vedia, že musia mať pri preberaní zásielky pri sebe tzv. svedka prevzatia, ktorý sa na zásielku podpíše za nich. Ničím výnimočným na pošte nie sú ani krížiky. Svedkom prevzatia však nemôže byť pracovník pošty. Väčšinou ide o rodinného príslušníka či blízkeho človeka, ktorého negramotný pozná. Ani pošta neeviduje negramotných ľudí. V prípade, že nie je naporúdzi svedok prevzatia, uvedie zamestnanec pošty na tlačivo - adresát nevie písať. Táto veta však neurčuje, či ide o negramotného človeka, alebo o klienta, ktorý má napríklad zlomenú ruku.
Text k foto č.02:
Z negramotnými má svoje skúsenosti aj starosta obce Muránska Dlhá Lúka Ján Vrtiš, krížiky na úradných tlačivách nie sú ničím vínimočným
Foto: Renáta MAZURKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer