takmer všade. Posledné odpratávanie "čiernot" sa v Revúcej udialo v júli a mesto stálo nemálo peňazí. Peniaze sú však aj dôvod, pre ktorý sa revúcka samospráva rozhodla zrušiť na určité obdobie veľkokapacitné kontajnery, ktorých vývoz rovnako ako likvidácia čiernych skládok uberal z mestského rozpočtu.
"Všetko je to v myslení ľudí. Pre mnohých občanov je jednoduchšie odmiesť napríklad popílené konáre do veľkokapacitného kontajnera, dokonca neposekané. Kontajner sa tak naplní a vyváža sa vlastne prázdny. Mesto to stojí nemálo peňazí, a tak sme prikročili k tomu, že sme kontajnery zrušili a na pôvodné miesta sa budú dávať len v období jarného a jesenného upratovania, teda v mesiacoch marec, apríl a september, október," uviedol primátor mesta Revúca Jaroslav Gočaltovský.
Ako ďalej podotkol, nevidí dôvod na prevádzkovanie veľkokapacitných kontajnerov, ktoré ľudia bývajúci v blokoch vlastne nevyužívajú a obyvatelia rodinných domov majú možnosť napríklad kompostovania. Hoci sú na území mesta v rámci zberu odpadov vytvorené podmienky, ktoré sú postačujúce na to, aby sa čierne skládky nevytvárali, podľa primátora ide len o to, ako sa k zbere odpadu postavia samotní občania Revúcej.
Vznikajúce čierne skládky môžu mať dopad aj na peňaženky Revúčanov. Výpočet poplatku za odpad upravuje zákon o miestnych poplatkov. Čím väčšie náklady na odvoz a likvidáciu má mesto, tým viac sa tieto náklady premietnu na poplatkoch pre občanov.
Na stanovištiach, kde sa veľkokapacitné kontajnery nachádzali, bola zintenzívnená kontrola a prípadné priestupky chce mesto riešiť blokovými pokutami, ktorá sa môže pohybovať až do výšky 20-tisíc korún.
V boji proti smetiam tak samospráva apeluje na občanov, aby sa čo najviac prikláňali k alternatíve - separácia odpadu, na ktorý už v meste existujú jednotlivé zberné nádoby. Nadrozmerné, objemové, nebezpečné, stavebné a biologicky rozložiteľné odpady môžu Revúčania bezplatne odovzdať v zbernom dvore firmy Brantner Revúca. Okrem papiera, skla, lepenky, či motorových olejov, brzdových kvapalín, batérii, či akumulátorov tam môžu občania odniesť aj vyradené elektrické zariadenia, ktoré obsahujú nebezpečné látky.
Od augusta tohto roku budú mať možnosť ukladať separovaný odpad do zberných nádob, ktoré sa budú nachádzať na miestach, kde predtým stáli veľkokapacitné kontajnery.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer