Nikde ste sa však nezapájali a nič neobjednávali. Po tom, čo sa občan rozhodne reagovať na výzvu tej-ktorej spoločnosti a postupuje podľa pokynov firmy, očakáva, že nejaká výhra aj príde, namiesto výhry však prídu na rad "oči pre plač" a často odľahčená peňaženka. Ale čo v prípade, ak je adresát dávno mŕtvy.
"Polícia upozorňuje občanov na zásielky podobného charakteru. Ich obsahom je napríklad informácia o možnej výhre. Táto výhra je však podmienená zatelefonovaním na audiotextové číslo," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Ako ďalej dodala, ak sa občan rozhodne volať na toto číslo, je to jeho slobodné rozhodnutie, do ktorého ho nikto nenútil. V tejto súvislosti policajti upozorňujú na to, že cena hovoru je niekoľkonásobne prevyšuje bežné tarifné ceny. Predpokladaným cieľom takýchto spoločnosti, ktoré informujú o možnej výhre je, získať vysokú finančnú čiastku od dôveryhodných občanov, preto im policajti odporúčajú, nevolať na uvedené čísla. Tí, ktorí tak napriek tomu urobia, majú veľmi malú možnosť vrátenia peňazí späť. "Podľa našich zistení majú tieto spoločnosti veľmi dobre 'ošetrené' všeobecné zmluvné podmienky, preto v tomto prípade nejde ani o trestný čin, ani o priestupok," dodala Faltániová.
O čo väčší šok však zažívajú tí, na ktorých adresu príde informácia o výhre pre dávno mŕtveho rodinného príslušníka. "Mamka je už niekoľko rokov mŕtva. A len pred týždňom dostala list, že je šťastnou výherkyňou jedného milióna korún. Neverila som vlastným očiam. Oni tam od nej požadovali, aby im okamžite zavolala na uvedené číslo. Z recesie som tam chcela zavolať ja a spýtať sa, či majú osobitnú linku na druhy svet," pokrútila hlavou 30-ročná Rožňavčanka. Ako sme sa ďalej dozvedeli, oznam hodila do koša a firme: "som prostredníctvom listu adresovala pár teplých slov".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer