psychológa. Bohužiaľ okrem toho, že si ľudia často mýlia psychológa s psychiatrom a myslia si, že ho ani nepotrebujú, stáva sa, že úrady práce, ktoré sú prvým styčným bodom nezamestnaného človeka pri hľadaní si zamestnania, psychológom ani nedisponujú. Toto je prípad aj úradov práce v Rožňavskom, či Revúckom okrese.
Na úradoch si preto pomáhajú pracovníkmi, ktorí majú vyštudovanú špeciálnu pedagogiku, alebo zmluvnou spoluprácou s najbližšie dostupným psychológom. "Vieme, že psychológ na úrade je potrebný. Žiaľ, napriek tomu, že sme mali na toto miesto požiadavku, nik sa nám neprihlásil. V prípade potreby, keď máme klienta, ktorý naozaj psychologickú pomoc potrebuje a príjme ju, spolupracujeme s istou rožňavskou psychologičkou," uviedla riaditeľka Úradu práve, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dana Lacková.
Ako ďalej hovorí, niektorí klienti ani sami nevedia, že odbornú pomoc potrebujú. Na úrade to zistia hlavne vtedy, keď s klientom pracovníčka vypracováva napríklad individuálny akčný plán. "Klient sa potrebuje zorientovať v sebe. Nájsť všetky možnosti a hlavne svoje prednosti, ktoré mu umožnia lepšie sa predať na trhu práce. V podstate klient ani nezbadá, že ide o psychologické poradenstvo," pokračuje riaditeľka Lacková.
S prípadmi, že sa klient, ktorý bol dlhšiu dobu bez zamestnania, vyhrážal samoublížením, či bol agresívny voči pracovníkom úradu sa stretávajú bežne. "Naši ľudia už vedia čo s tým. V prvom rade sa snažia človeka upokojiť a pomôcť mu. Naši pracovníci absolvovali školenia týkajúce sa krízových situácií a ich riešenia. Doteraz sa nám však nestalo, že by klient, ktorý sa vyhrážal samovraždou, niečo podobné aj urobil," uzavrela riaditeľka Lacková.
Podobná situácia je v okrese Revúca. Ani na tamojšom úrade práce nedisponujú psychológom. Ako však pre gemerský denník uviedol jeho riaditeľ Ondrej Kvetko, "naši sprostredkovatelia sú akýmisi amatérskymi psychológmi a v prípade, že sa z času na čas objaví človek, ktorý má psychické problémy, kvôli strate zamestnania, snažia sa mu maximálne pomôcť," uviedol Kvetko.
Stanovisko psychológov je jednohlasné. Ľudia by sa nemali báť ani hanbiť navštíviť ich v prípade, že sa necítia takpovediac vo svojej koži. Nie je nič horšie ako trpieť depresiami. Potom sa podľa psychológov zháňa práca oveľa ťažšie, pretože človek v depresií si neverí.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer