Amália hostila študentov špeciálnej pedagogiky z Nórska
Rožňava - Domov sociálnych služieb Amália v Rožňave hostil v týchto dňoch návštevu až z ďalekého Nórska. Dvadsaťšesťčlenná skupina vysokoškolákov z
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rogaland Hogskole študuje sociálnu pedagogiku a jedným z povinnosti študentov je v rámci vyučovania absolvovať cestu do zahraničia. Tam majú za úlohu spoznať ako funguje sociálny systém v tej ktorej vybranej krajine.
Slovensko a mesto Rožňava sa cieľom spomínanej cesty nestali len náhodným výberom nórskych študentov. V kolektíve Nórov sa ocitli aj dve študentky zo Slovenska Miroslava Tokovská a Adriana Dragošeková. "Aktivity sme sa chopili, my Slovenky. Premýšľala som kam ísť a moje rozhodnutie, hoci sama pochádzam z Banskej Bystrice, bolo ukázať Nórom východné Slovensko. Do plánu kde a ako strávime tento učebný týždeň sme okrem regiónu Spiš, Košice a Prešov, pribalili aj Domov sociálnych služieb Amália v Rožňave," hovorí organizátorka akcie Miroslava Tokovská. Ako ďalej pokračuje, dôvod pre ktorý vybrali práve cestu na Slovensko bol ten, že Nóri nevedia takmer nič o našej krajine, zvyklostiach, kultúre a rovnako o kvalite života postihnutých ľudí. Okrem práce si však naplno užili krásy, ktoré turistom gemerský región ponúka.
Domov Amália ako konkrétnu inštitúciu vhodnú na porovnanie odporučila študentom aj Rada pre poradenstvo v sociálnej práci. Cieľom projektu je získavať teoretické skúsenosti a ako tvrdí M. Tokovská: "toho, čo môžeme Nórom ukázať je naozaj veľa. Špeciálna pedagogika je široký odbor, ktorý je hlavne o kreativite a individualite toho-ktorého klienta. Moji kolegovia napríklad porovnávajú, ako sa u nás poníma právo postihnutého človeka 'inkludovať' sa do zdravej spoločnosti. Samozrejme, vedia aj to aké priepastné rozdiely sú medzi našimi krajinami. Práve preto dokážu chápať, že náš sociálny systém ešte z ďaleká nie je taký vyspelý ako ich a dôležitú úlohu tu hrajú práve financie," povedala M. Tokovská.
Zaujímavosťou projektu je, že hoci je povinný, študenti si ho hradia z vlastného vrecka. Jeden takýto týždenný pobyt stojí približne 6000 nórskych korún.