príležitosti menej, sa tento nepríjemný fenomén vyskytuje najviac. Zamestnanci z obavy, aby neprišli o prácu, radšej mlčia a sťažovať sa nebudú ani za cenu, že nemajú pracovnú zmluvu, alebo že zamestnávateľ vedome porušuje ich práva. Pracovné karty sú jedným z nástrojov vládnej politiky, ktorý by mal takémuto zaobchádzaniu so zamestnancami zabrániť.
"Pôjde o akési čipové karty, ktoré nahradia bývalú pečiatku v občianskom preukaze o zamestnaní. Bude ju vlastniť každý zamestnaný i nezamestnaný občan," uviedla riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dana Lacková. Podľa nej však ešte stále úradníci bojujú s nevedomosťou ľudí, ktorí si vlastnou nezodpovednosťou strpčujú život a nechajú sa doslova vykorisťovať zamestnávateľom. "Dobrovoľne pracujú bez zmluvy, ktorá ich má chrániť. Vystavujú sa tak nebezpečenstvu čo v prípade, ak sa stane úraz. Keď príde kontrola, občan povie "ja len pomáham kamarátovi", ale keď sa stane úraz rodina bude trvať na tom, že on tam pracoval," hovorí riaditeľka Lacková. Čipové karty však budú musieť ďalej naviazať na legislatívu, ktorá bude hovoriť o tom, že žiadna výpomoc nezamestnaného nebude povolená. Okrem toho zákonník práce nehovorí nič o zastúpení, ale naopak o tom, že za vykonanú prácu patrí odmena. Ďalšie proti, svedčí o tom, že napríklad na stavbách existuje aj bezpečnosť pri práci. A tú podpisuje len človek s platnou pracovnou zmluvou.
Riziko prijať do pracovného pomeru zamestnanca bez zmluvy však vzniká aj pre zamestnávateľa. Riaditeľka Lacková si spomína na prípad, keď zamestnanec bez zmluvy a hmotnej zodpovednosti predal auto aj s nákladom piva. Každý "čierny" zamestnanec by si mal uvedomiť, že následky jeho čiernej práce sa odzrkadlia na dôchodkovom či nemocenskom zabezpečení. A ako dodala na záver Dana Lacková, "keď príde čas, dotyčný to hlboko oľutuje".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer