predtým zastavil na rančoch v Stratenej a v Šítnitku. V sobotu absolvoval v Gemeri časť svojho letného programu Modré leto. Pred národnú kultúrnu pamiatku zo 14. storočia dorazil na aute, ktoré si výnimočne šoféroval sám. Celá jeho návšteva Gemera sa tentoraz niesla v uvoľnenejšej atmosfére, bez extrémne rušivých momentov s usmerneniami od ochrankárov. Dzurindu zaujali rarity kostola, vrátane vzácnych nástenných malieb, oltára, kamenných hrobiek, najstaršieho organu na Slovensku, cenných drevených lavíc. Jednu, tú v ktorej by sedel počas omše, si dokonca hneď vytypoval. Sprevádzal ho miestny duchovný, ktorý, rovnako ako aj starostka obdržali premiérovu knihu Slovensko v lete. Publikáciu s dojmami a zážitkami z potuliek po krajine sa rozdávali priamo v útrobách kostola. Po jeho prehliadke viedla pešia cesta premiéra a jeho sprievodu k blízkej zrúcanine štítnického vodného hradu.
Medzitým sa niekoľkokrát zastavil, aby si podal ruky a pozdravil miestnych obyvateľov. Zopár z nich mu pripomenulo jeho železničiarske časy. "Pamätám si vás. V 70. rokoch ste tadiaľto jazdili," nezabudol tamojší železničiar. "Hreje poriadne," myslel premiér na sobotňajšiu horúčavu mieriac ku skupine mužov, oddychujúcich na lavičke. Tam razom dostal pozvanie do lesa. "Poďte na maliny do tejto doliny!"," vyzval ho jeden z nich. " Keby bolo viac času," odmietol Dzurinda. Po prehliadke vodného hradu, ktorý každým rokom dostáva inú tvár a najnovšie mu pribudla zbrusu nová strecha, odmietol aj pozvanie na pohostenie s vysvetlením, že má časový sklz a chystá sa ešte k Silickej Ľadnici. Nie zlaňovať, len absolvovať pešiu túru a pozrieť tento prírodný skvost. Pred odchodom k nemu sa podelil s najnovšími dojmami.
"Na Gemeri som mal dva typovo rozdielne zážitky. Jeden z farmárstva a rančov. Druhý z nádherných kultúrnych pamiatok. Oba majú niečo spoločné. Ľudí. Sú aktívni, snažia sa nielen udržať niečo z minulosti, ale aj to sprítomniť turistom. Kostol dýcha neobyčajnou históriou. Dobre padlo počuť, že ho navštevujú aj turisti nielen zo susedných krajín. Toto je cesta pre Slovensko. Je to obrovský a málo objavený potenciál," povedal pre KORZÁR premiér. Zároveň odpovedal aj na našu otázku, či by nebolo na čase, kvôli problematickej dostupnosti k týmto kultúrnym a historickým krásami, vybudovať diaľnicu juhom Slovenska. "Ak sa pýtate úprimne, tak vám tak aj odpoviem. Nie. Stojí to šialené peniaze, jeden kilometer diaľnice stojí 250-miliónov korún. Neviem, či si to ľudia uvedomujú. Aj z hľadiska prírody a krajinotvorby by nebolo veľkým šťastím, keby sme Slovensko prebetónovali. Záleží mi na tom, aby sa turisti aj investície dostali do Štítnika a do Rožňavy po dobrých cestách, ale netreba to politizovať. Neraz tieto témy totiž využívajú ľudia, ktorí si nevedia urobiť poriadok na svojich vlastných postoch". Kde teda vidí problém M. Dzurinda? "V samosprávach jednotlivých miest. Nevedia vytvoriť podmienky pre to, aby sa tam ukotvil investor. A potom bedákajú, že sú zlé cesty".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer