cesta II. triedy od Revúcej smerom do Muráňa. Obyvatelia sa neraz cítia ako na autostráde. Povolená rýchlosť na jednej strane dediny je 40 kilometrov, na druhej 60 kilometrov na hodinu. Vodiči však uháňajú najmä na rovných úsekoch, predbiehajú jedno auto za druhým a skutočným extrémom je, ak v strede obce obieha jeden kamión druhý. Žiadna výnimočná situácia, ale pomerne častá realita. Keďže chodníky neexistujú, ľudia nemajú inú možnosť, len ísť po okraji vozovky.
Piatková smrteľná nehoda miestneho cyklistu je dôkazom toho, že presúvanie z jedného konca dediny na druhý, alebo hoci aj k susedovi, je nebezpečné. Kdekoľvek sa človek vyberie, dá sa to len po ceste. "V Muránskej Dlhej Lúke nemôžete pustiť deti hrať sa pred dom. To neprichádza do úvahy. Hneď pred bránou totiž jazdia autá. A veľmi rýchlo. Je to fakt nebezpečné," hovorí jeden z obyvateľov dlhej ulice, ktorá je zároveň cestnou komunikáciou. "Predbiehajú sa aj tri autá naraz, jedno cez druhé. Veľkou nevýhodou je, že nemáme chodníky. Človek si musí dávať obrovský pozor, lebo hocikde na ceste ho môžu zabiť," zveruje sa s poznatkami ďalšia obyvateľka domu v obci, kde už došlo k nejednej havárii. Krátko po piatkovej tragickej obiehal na tom istom úseku jeden autobus dva osobné autá naraz. Ľudia stojaci na okrajoch vozovky sa ešte spamätávali z toho, ako pár hodín predtým nabralo policajné auto ich suseda a už sa im naskytol ďalší pohľad na kaskadérske kúsky vodičov.
Starosta obce Ján Vrtiš hovorí, že na vybudovanie chodníkov majú vypracovaný projekt starý už najmenej päť rokov. "Vtedy sa rátalo s investíciou 3 milióny korún, dnes by to stálo určite raz toľko. Prestali sme zháňať peniaze, lebo nám do toho vstúpila plynofikácia obce. Chodníky a bezpečnosť sú stále prioritou. Asi však len pre nás. Opakovane som totiž žiadal políciu o spoluprácu, aby monitorovali túto cestu, aby merali rýchlosť. Povedali, že nemajú prenosný radar. A nakoniec nám tu tí, ktorí majú merať rýchlosť, zrazili človeka," uvádza starosta. Vraj aj zrkadlo namontovali do ostrej a nehodovej zákruty v dedine až po troch rokoch žiadania, po urgenciách cez krajský úrad. Pre štyrmi rokmi žiadal starosta, aby cestu pretransformovali na typ I. triedy. "Vtedy by už museli byť tam aj chodníky. Žiadosť nám zamietli". Obec by skúsila zohnať peniaze cez rôzne fondy, pri každej dotácii je však nutné 50-percent zo sumy kofinancovať. A Muránska Dlhá Lúka nemá taký ani ročný rozpočet. Piatkový prípad je podľa starostu prvým smrteľným. "Vlani tam však tiež zrazilo jedného chodca a v zákrute bežne dochádza k haváriám," dodáva J Vrtiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer