organizáciami, ktoré na Slovensku poskytujú vysokoškolské vzdelávanie. "Môžem povedať, že ani jedna s organizácii nemá akreditáciu a nemá štátny súhlas vlády," povedal Fronc a dodal, "mám podozrenie, že dochádza k páchaniu trestnej činnosti".
Froncovo vyhlásenie sa s najväčšou pravdepodobnosťou dotýka aj Akadémie vzdelávania v Rožňave, ktorá počnúc nadchádzajúcim školským rokom otvára konzultačné stredisko Vysokej školy Jána Amosa Komenského v Prahe. Podľa našich zistení však spomínaná škola nemá vládny súhlas na pôsobenie na Slovensku a samotná akadémia podľa zákona nesmie vysokoškolské štúdium poskytovať. Minister Fronc v trestnom oznámení vychádza aj ďalších skutočností. Ako uvádza vo svojom vyhlásení, z informácií, ktoré zverejňujú rôzne organizácie je zrejme, že za ponúknutú možnosť, získať vysokoškolské vzdelanie si musí uchádzač zaplatiť. Ide teda o podnikateľskú činnosť. Nakoľko však tieto inštitúcie nemajú postavenie vysokej školy, nie sú oprávnené poskytovať vysokoškolské vzdelávanie. A preto je na mieste úvaha, či ich činnosť nie je neoprávneným podnikaním v zmysle ustanovenia paragrafu 118 Trestného zákona.
V súvislosti s problémom sme oslovili aj riaditeľku Akadémie vzdelávania v Rožňave Eriku Matisovú. "Nepovažujem to za prehratú vojnu. Problém sa určite v čo najkratšom čase vyrieši. Ostáva na našich nadriadených ako spomínanú vec obhája. Ak neobstoja pred zákonom, samozrejme všetko padá a peniaze, ktoré ľudia do dnešného dňa zaplatili, im vrátime. Zatiaľ však netreba robiť zbytočný chaos a zavádzať verejnosť," povedala E. Matisová. Napriek jej tvrdeniam minister Fronc odporúča občanom jedno. "Overte si, za čo platíte. Študujte na akreditovaných vysokých školách. Študujte tam, kde máte jasnú záruku, že váš čas a vaše peniaze nevyjdú nazmar".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer