ochrany. Značenia si nemožno nevšimnúť. Sú totiž všade tam, kde vodiči bežne zastavovali, na oboch stranách Sorošky. Niektorí aby sa pokochali pri pohľade na scenériu z vyhliadky na vrchu horského prechodu, iní aby si vysypali smeti z domácností priamo dolu kopcom k vodnému zdroju Eveteš, zásobujúci Jablonov nad Turňou. Smolu majú hubári, ktorí používali prírodné "odpočívadlá" popri hlavnej ceste medzi Košicami a Rožňavou len na to, aby si odskočili do lesa. Odteraz možno zastaviť s autom len na miestach, ktoré sú na to určené a vyznačené dopravnou značkou. V opačnom prípade ide totiž nielen o porušenie dopravných predpisov, ale aj zákona. A za to sú "mastné" pokuty. Osadzovanie značiek vyšlo z iniciatívy vodární, nariaďuje im to zákon.
Po vypracovaní konkrétnych projektov sa značenia ocitli na každej prírodnej ceste, vedúcej z hlavnej cesty do rozsiahleho okolia vodného zdroja. "Mali sme to urobiť už dávno," hovorí riaditeľ revúckeho závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Miroslav Klíma. "Všade sa sypali smeti, autá parkovali v chránenom území, ohrozoval sa tak vodný zdroj," vysvetľuje. Kontrola dodržiavania osadených značiek je obtiažna. Len pri včerajšej návšteve vyhliadky na Soroške sme natrafili na dve tam parkujúce autá. Len čo však zbadali fotoaparát, vodiči naštartovali a zmizli. "Ak tam niekoho nachytám, dostane pokutu. A sú to vysoké pálky, desaťtisíce korún," upozorňuje M. Klíma. "Nielen ja, kontrolovať majú právo viaceré orgány vrátane štátnej vodohospodárskej správy, krajského úradu, vodárenskej spoločnosti aj policajtov. Budú to námatkové kontroly".
Na odpočívadlách popri ceste odpadkové koše nie sú. Okolie je častokrát zasypané smeťami rôzneho druhu. Na parkovisku nad Lipovníkom a na vyhliadke síce kontajnery existujú, takmer stále sú však plné. Nebolo tomu inak ani včera. Odpad má odstraňovať správca cesty, rožňavské vysunuté pracovisko Slovenskej správy ciest. Jeho vedúci Ján Demko informoval, že kontajnery vyprázdňujú raz, prípadne dvakrát týždenne. "Je tam všetko. Od domového odpadu až po zvyšky zabitých zvierat, ich vnútornosti. Využívajú to podľa mňa chalupári, poľovníci, alebo pytliaci. Zákaz vjazdu by sa mal odraziť na menšom množstve odpadov, lebo toto je veľký problém".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer