Rožňave vykonali zamestnanci Úradu hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja (KSK) od 1. 4. 2004 do 22.7. 2004. Správa obsahuje rad závažných nedostatkov, najzávažnejších, aké zistili počas dvoch rokoch v subjektoch pod správou KSK.
Pokračujeme časťou kontroly, ktorá sa týkala zamestnancov nemocnice. Na rozdiel od iných nemocníc v pôsobnosti KSK má rožňavská zriadenú funkciu námestníka riaditeľa pre ošetrovateľstvo. Inde je podľa správy z kontroly ošetrovateľstvo súčasťou úseku námestníka pre zdravotnú starostlivosť, v ktorom je vytvorená funkcia vrchnej sestry zariadenia. "Zriadenie tejto funkcie je neštandardné v rezorte Ministerstva zdravotníctva. Došlo k neefektívnemu a nehospodárnemu vynaloženiu finančných prostriedkov v sume vyše 181-tisíc korún," uvádza sa v správe s tým, že nemocnica porušila Zákon o rozpočtových pravidlách.
Ten istý zákon porušila aj tým, že zástupkyňa riaditeľa pre ošetrovateľstvo študuje na externom doktorantskom štúdiu. "Pre výkon zastávanej funkcie nie je takáto kvalifikácia potrebná. Študuje so súhlasom zamestnávateľa, čerpá študijné a pracovné voľno. Spolu s odvodmi bolo vlani vynaložených vyše 26-tisíc korún, od januára do mája tohto roku vyše 23-tisíc, celkovo za kontrolované obdobie takmer 50-tisíc korún."
Ďalší bod kontroly sa týka lekárov, vyučujúcich predmety na Strednej zdravotníckej škole. "V školskom roku 2002/2003 vykonávali túto činnosť počas svojho riadneho pracovného času. Nečerpali pracovné voľno a čas strávený mimo pracoviska nenahradzovali prácou v nemocnici. Celková suma bez právneho dôvodu vyplatených miezd predstavuje vyše 138-tisíc korún," píše sa v správe na internetovej stránke KSK.
Kontrola zistila porušovanie Zákonníka práce i Zákona o verejnej službe. Kontrolóri zistili aj to, že zamestnanec nemocnice vlani poberal 1200-korunový príplatok za riadenie napriek tomu, že riadil iba dvoch ľudí a nie minimálne troch, ako to určoval zákon. Dvaja zamestnanci boli nesprávne zaradení do vyššej platovej triedy. Takto sa im vyplatilo o vyše 42-tisíc korún viac, ako im podľa zákona patrilo.
Zákonník práce porušila nemocnica aj v prípade Dohody o vykonanej práci na výkon požiarnej ochrany s pracovníkom. Dohodnutá bola 3-tisícová mesačná odmena, čo predstavuje 120 korún na hodinu. Ak by to vykonával ako zamestnanec vo verejnej službe, jeho plat by bol 59 korún na hodinu. Nemocnica tak vyplatila za služby o vyše 18-tisíc korún viac, než by zaplatila vlastnému zamestnancovi. Podobne boli uzavreté ďalšie tri dohody, s ďalšími stratami.
"Riaditeľ nemocnice mal v pracovnej činnosti len výkon funkcie riaditeľa, bez možnosti vykonávať činnosť lekára. Iný druh práce, než je v pracovnej zmluve, môže štatutár vykonávať len na základe predchádzajúceho písomného súhlasu zriaďovateľa. Napriek tomu, bez právneho dôvodu, bol zaraďovaný do ústavnej pohotovostnej služby. Za túto činnosť mal vyplácanú odmenu podľa platných predpisov. Od 1.8. 2003 do 30.4. 2004 mal hrubý príjem z titulu náhrad na pohotovostnú službu vyše 156-tisíc korún," uvádza sa v správe z kontroly.
Bývalý riaditeľ odstúpil z funkcie 1.7. 2004. Ako informovala Soňa Jakešová z oddelenia pre styk s verejnosťou a médiami KSK, "konkurz na riaditeľa NsP v Rožňave už bol vyhlásený, prihlášky môžu záujemcovia o tento post podávať do 19. septembra 2004".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer