umenia. Táto prehliadka divadelných súborov z rôznych kútoch sveta je živým dôkazom toho, že divadlá majú svoju vlastnú podobu a tú dokážu prezentovať aj pred divákmi, ktorým je jazyk tej ktorej krajiny neznámy.
Úvod festivalu sa jeho naturelu tiež nevymyká, diváci budú môcť uvidieť netradičné spracovanie Shakespearovho diela Macbeth. Táto produkcia vzišla z Pracovného ateliéru a podieľajú sa na nej herci z Českej republiky, Slovenska, Estónska a Maďarska. Pre festival ju režijne spracoval Róbert Csontos. Úvod festivalu je zatiaľ, povedané slovami herca divadla Actoeres Róberta Kobezdu, ktoré je organizátorom podujatia, zahalený zatiaľ rúškom tajomstva.
"Isté je zatiaľ to, že v rámci úvodného ceremoniálu chceme otvoriť našu vlastnú divadelnú kaviareň, ktorú sme pomenovali A-klub, teda A ako Actores. V nej budú členovia jednotlivých súborov raňajkovať, diváci tu budú môcť stretávať umelcov a debatovať s nimi. Kaviareň bude fungovať pre verejnosť aj po skončení festivalu. Budeme sa snažiť sem priviesť každého umelca, ktorý bude u nás vystupovať, aby sa s ním mohli diváci stretnúť aj naživo," povedal R. Kobezda.
V spomenutom klube bude mať v deň otvorenia festivalu koncert operná speváčka pôsobiaca v Národnom divadle v Prahe Dana Koklesová a krstným otcom A-klubu by sa mal stať minister kultúry Rudolf Chmel.
V piatok sa už naplno rozbehne kolotoč predstavení, ktoré odštartuje Tanečné divadlo Cirk z Dánska. Tanečné predstavenie naštudované hercami zo Švedska, Dánska, Česka a Islandu, je príbehom o morálke a náboženstve preplneným emóciami. Tempus Art bude v piatok pokračovať slovenským predstavením, ktoré si pod režijnú taktovku zobral Peter Kočan v Rožňave známy ako Ceco.
"Hamlet je Petrovou režijnou prvotinou a je to zároveň jeho absolventská práca. Celé dielo je výsledkom študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici. Každému ho vrelo odporúčam, celé dielo odohrajú traja herci a je naozaj na čo sa pozerať," povedal R. Kobezda.
Pokračovať sa bude v sobotu, poľským realistickým divadlom, ktoré uvedie hru Tra - Ta - Ta. "Ide o trošku rebelantské predstavenie. Keďže je v ňom veľa krvi, herci tam predvedú scény, v ktorých sa objaví napríklad pečienka v ruke jedného z nich, je predstavenie nevhodné pre divákov do 16 rokov," hovorí Robert Kobezda.
Z pripravenej prezentácie vyplýva, že dielo je plné agresivity. Okrúhla scéna s tromi krídlami pripomína publiku symbol rádioaktivity, krv, nahé telá, hudba, symboly.... pôjde naozaj o divadlo? Kladie si otázku sám režisér projektu Poliak Robek Paluchovský. Naturalistické poňatie hry hovorí aj o poľskom natureli, ktorý je známy svojou nebojácnosťou pri odhaľovaní ženského tela.
Ďalšie informácie o predstaveniach v rámci festivalu Tempus Art prinesieme v nasledujúcich vydaniach nášho denníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer