Rožňave. Hlboko sa však mýlia. Občanov to z rôznych dôvodov zaujíma. Najmä preto, aby vedeli, ako je ohodnotená práca nimi volených zástupcov a za čo si odmeny zaslúžili. A na to majú plné právo, nakoľko je to vec verejná, o čom hovorí aj zákon. Ak si prednosta MsÚ Ján Štefan myslí, že poslanecké odmeny treba utajovať, je na omyle. Ale ak sa dožaduje informácie o výške platu redaktorky, ktorá po odmenách pre poslancov pátra, je to nehorázna drzosť. Nehovoriac o jeho ďalších skvostných prostoduchých výrokoch. Boľševické divadielko okolo odmien, ktoré minulý týždeň oslovení zahrali, pripomenulo, že ani 15 rokov od systémovej zmeny komunistické zmýšľanie z poniektorých hláv nevyprchalo. Ako i to, že ich nadpriemerná koncentrácia v bývalej budove okresného veliteľstva strany nie je náhodná.
Vráťme sa však k meritu veci. Tým je fakt, že vedenie mesta nedokázalo novinám poskytnúť kompletnú a presnú informáciu o poslaneckých odmenách a bránilo sa ich zverejneniu. A to napriek priam investigatívnemu úsiliu dopátrať sa konkrétnych čísiel. Primátor, jeho zástupca, kontrolórka a poslanci berú z mestskej kasy státisíce korún a občania chcú právom vedieť, za čo. Nateraz ale na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Najpravdepodobnejšie sa zdá, že sú odmeňovaní len za to, že sú. Prípadne, že sedia na zastupiteľstvách, že chodia na komisie, že rozhodujú. Skrátka, že vykonávajú nejakú „činnosť". Ale s akým efektom, to nevedia ani sami. A keď sa ich na to niekto opýta, reagujú ako sršne, ktorým napadli hniezdo.
Mesto síce má kritériá odmeňovania, ale tie sú tak vágne, že znesú všetko. Môže sa za ne skryť výnimočný výkon, ale i nič. Preto, keď sa rozdeľuje, tak v rámci kolektívneho komunistického alibizmu sa všetkým rovnako pridá, alebo uberie. Individuálne kritériá sledovania, vyhodnocovania a odmeňovania pracovnej výkonnosti sú zrejme nad mentálne schopnosti rožňavských radných.
Napriek tomu si mali už dávno na podobné otázky zvyknúť. Skladanie účtov voličom totiž nie je len o krasorečnení, ale predovšetkým o konkrétnych výsledkoch skutočne odvedenej práce. Ak by sa napríklad hodnotila podľa toho, či má mesto prebytkové hospodárenie, koľko dokázalo získať peňazí zo štátneho rozpočtu či eurofondov, či stavia byty, priemyselný park, investuje a zveľaďuje majetok, rožňavskí poslanci a vedenie mesta by nezarobili ani korunu navyše.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer