korunu. O túto sumu budú jedálne bohatšie. Príspevok na každý obed pre jedálne sa tak zvyšuje na definitívnych 19 korún. Dotácia pre deti z chudobných rodín sa však nemení.
Od začiatku tohto roku musia školy ako zamestnávatelia doplácať na obedy učiteľom. Deťom z rodín v hmotnej núdzi na stravu dopláca, respektíve ju dotuje, štát. Nie v každej škole sa však s novinkami vedia vysporiadať a zaviesť ich do praxe. Deti, ktoré nemajú nárok na dotáciu, ju dostali, iné, ktoré spadajú do siete chudobných, nedostali nič. Školy zháňajú zoznamy, kto je a kto nie je v hmotnej núdzi.
Vedúca odboru sociálnych vecí Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Matilda Jakubíková však hovorí: "Školy nemusia nič zisťovať. Jedinou ich úlohou bolo poslať na úrad práce, respektíve mal to urobiť zriaďovateľ, zoznam všetkých žiakov v škole. My potom zisťujeme, ktoré dieťa je z rodiny v hmotnej núdzi a ktoré nie," povedala Jakubíková.
Na margo žiakov v hmotnej núdzi, ktorým dotácia nebola poskytnutá, povedala: "Stalo sa to, to nemôžeme poprieť, no pri toľkých žiadostí sa človek môže pomýliť. Týchto prípadov však nebolo veľa a okamžite sa vyriešili," vysvetlila M. Jakubíková.
V prípade, ak si rodič myslí, že má jeho dieťa nárok na dotáciu a nedostalo ju, môže prísť na ÚPSVaR v Rožňave a kontaktovať oddelenie sociálnych dávok. "Samozrejme, nie každý, kto je nezamestnaný, má automaticky nárok na dotáciu. Tá sa týka len detí, ktoré sú z rodín v hmotnej núdzi, čiže detí tých rodičov, čo poberajú dávku hmotnej nudzi," dodala.
Matilda Jakubíková upozorňuje rodičov, že aj pri dotovanej strave im vzniká povinnosť daná zo zákona prispieť určitou sumou na stravu svojho dieťaťa. Minimum na jeden obed je jedna koruna, maximum päť korún. Výšku si určuje každý zriaďovateľ sám.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer