Rožňava - V stredu v Mestskom divadle Actores odohrali predstavenie prešovského Divadla A. Duchnoviča Perón, rozdávali sa ocenenia a lúčilo sa. V
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
skratke povedané, skončil sa druhý ročník Medzinárodného festivalu alternatívnych divadiel Tempus Art 2004. Do divadla sa prišli rozlúčiť umelci, hostia, organizátori i tí, ktorí boli na festivale tými najdôležitejšími - publikum. Vyhrať mohol len jeden. Víťaz si svoje ocenenie odniesol, no nebol jediný, kto vyhral. Ako na úvod rozlúčkového ceremoniálu povedala riaditeľka divadla Actores Tatiana Masníková, výhru si v tomto prípade odniesol už spomenutý, najdôležitejší z účastníkov festivalu - divák.
Organizátor stavil na dobrého koňa, keď ako rozlúčkové predstavenie, ktoré sa odohralo pred záverečným udeľovaním "alternatívnych Oscarov" publiku pripomenulo prešovské Divadlo A. Duchnoviča s hrou Perón. Diváci dokázali, že cena udelená tomuto divadlu pred dvoma rokmi nebola náhodná a že si ju v plnej miere zaslúži. Rusínsky jazyk i prejav protagonistov divadla bol ladený krásnym humorom, popretkávaný bizarnými scénami zo súčasného života. Celé predstavenie "zaklincovalo" poučenie, že život to sú neustále idúce vlaky, ktoré majú presný cieľ a vyhýbať sa nastúpeniu do nich, je len odopieranie sebapresadenia či vlastnej identity. Prešovčania odovzdali žezlo Ceny diváka Francúzom. Trojica mladých ľudí Divadla La Valise z francúzskeho Márly bola cenou diváka úprimne nadšená a svoje nadšenie prezentoval jeden z jej členov aj v "ďakovačke". Herec poďakoval nielen všetkým divákom, ktorí im prejavili svoju priazeň, ale podľa vzoru amerických kolegov aj svojej mame. Prekvapenie prišlo v podobe udelenia hlavnej ceny, pri vyhlásení ktorej to v publiku doslova zašumelo. Z radov divákov zaznelo: "to vari nie," ale aj, "bravó, som rád". Štyri zo šiestich ocenení si však svoje výhry neprebrali priamo na javisku. Ako sme sa dozvedeli, mali už naplánované ďalšie predstavenia a z festivalu odišli skôr. Riaditeľka divadla Tatiana Masníková na margo konca festivalu uviedla, "po jeho skončení sa Rožňava opäť zahalí do ticha".
Druhý ročník divadiel, ktoré spájajú svet saskončil. Bol prehliadkou najrozmanitejších produkcií rôznych divadiel, ktoré majú k divákovi blízko aj bez slov. Ako vo svojom prejave povedal odborník na divadlo M. Mistrík, v Rožňave sa opäť raz zišla alternatívna smotánka. Cenu za najlepšie predstavenie získala jedna z najkontroverznejších festivalových produkcií v podaní Divadla Mini Teater zo Slovinska za inscenáciu Snehulienka po fláme. Jiří Pokorný z Ha divadla z Českej republiky, ktoré rožňavskému publiku predviedlo hru TOP DOGS s aktuálnou tematikou z prostredia špičkových manažérov, si odniesol cenu za najlepšiu réžiu. Za najlepší mužský herecký výkon označila porota stvárnenie postavy Edmunda Keana v rovnomennej monodráme v podaní Lászloa Gálffiho z Divadla Thália z Maďarskej republiky. Spomedzi ženských predstaviteliek porotu najviac zaujala mimoriadne charizmatická herečka rakúskeho Divadla Imago Natasha Gundacker, ktorá si svojím osobitým štýlom komiky zabezpečila nielen jednu z festivalových cien, ale tiež veľmi pozitívne reakcie publika.Okrem štyroch oficiálnych cien bola udelená špeciálna cena festivalu, ktorú si odniesli banskobystrickí študenti za inscenáciu Hamlet. S najväčším diváckym ohlasom sa stretlo tanečné predstavenie francúzskeho divadla La Valise, ktoré získalo cenu diváka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer