V rámci Plánu rozvoja vidieka dokonca na to môže získať finančné prostriedky, prostredníctvom Regionálnej poľnohospodárskej platobnej agentúry v Rožňave. Potvrdil to riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský kras so sídlom v Brzotíne Ing. Ján Killík. "Agroenviromentálne programy umožňujú odmeňovanie poľnohospodárov za vhodný manažment nimi obhospodarovanej krajiny. Základom sú zmluvy medzi poľnohospodármi a štátom. V nich sa poľnohospodári zaviažu na 5-ročné obdobie, že budú dodržiavať agroenviromentálne opatrenia, za ktoré dostávajú platby. Tie kompenzujú stratu príjmu a dodatočné náklady spojené s realizáciou opatrení."
Činnosti, na ktoré dostanú záujemcovia peniaze, sa týkajú najmä pasienkov. Podmienky napríklad stanovujú presné termíny, kedy by sa na nich malo kosiť, či kde a ako chovať dobytok. Podľa J. Killíka tieto programy sú zvlášť dôležité v okrese Rožňava a Košice-okolie. Na území NP Slovenský kras sú trvalé trávnaté porasty na 20-percentách jeho územia.
Cieľom prvého seminára, ktorý sa minulý týždeň uskutočnil k tejto téme, bolo informovať potencionálnych žiadateľov na území NP o všetkých ich možnostiach. "V rámci Slovenska poľnohospodári z nášho regiónu využili ponúknutú možnosť medzi prvými. Podali až 17 žiadostí na ochranu poloprírodných a prírodných trvalých trávnych porastov. Musia vypracovať projekty, ktoré im zabezpečia očakávané finančné prostriedky," uvádza J. Killík.
Je presvedčený, že pri dodržaní stanovených podmienok dôjde k vzájomnému súladu a zabezpečeniu trvalo udržateľného rozvoja krajiny.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer