zámer reálne ohrozený, nakoľko ani knižnice sa nevyhli novelizácii autorského zákona. Ten okrem zopár výnimiek požaduje poplatky za šírenie hudobných produkcií takmer od každého a za všemožných okolností.
Knižnice sa tak ocitli v nezávideniahodnej situácií, keď na základe spomínaného zákona nemôžu sprostredkovávať hudbu v školách, škôlkach, pri rôznych akciách pre deti, pretože by tak porušovali zákon. Zároveň nesmú CD nosiče požičiavať verejnosti. Pre porovnanie, u našich susedov v Českej republike sa s týmto problémom už vyrovnali a knižnice cedečka požičiavajú bežne.
A tak, hoci sa deti v školách bežne učia napríklad o textároch akými sú Boris Filan, či Kamil Peteraj, nemôžu si ich zhudobnené texty v piesňach vypočuť. "Školy nemajú potrebnú fonotéku a aj výber, ktorý máme mi je veľmi malý. S tým, čo máme však do škôl nemôžme. Porušovali by sme zákon, ktorý hovorí o tom, že hudbu môžeme reprodukovať len v priestoroch knižnice," hovorí Tatiana Bachňáková z úseku hudby a umenia Gemerskej knižnice P. Dobšinského.
Fonotéka, ktorou disponuje knižnica je pomerne malá a nepostačujúca. Na nákup nových CD nosičov nie sú finančné prostriedky, napálené CD v knižniciach používať nesmú. Jediným riešením je teda sponzor. Ideálnym sponzorom by v tomto prípade mohli byť tí, ktorí sú takpovediac dôvodom prečo majú knižnice s hudobným fondom problémy a to samotní autori, výkonní umelci a výrobcovia. V prípade samotných umelcov ochraňuje ich duševné vlastníctvo Slovenský ochranný zväz autorov SOZA, ktorá aj vykonáva kontrolu, či sa spomínaný zákon dodržiava. Získať však takéto sponzorstvo je pomerne náročná záležitosť. Keď však knižnica našla sponzora v podobe výrobcu Juke-boxov, ktorý už autorské práva SOZE zaplatil, zistili sme, že ani on sponzorom byť nemôže.
"V prípade výrobcov juke-boxov udeľujeme súhlas na výrobu kópií, ale len pre účely hudobných skríň. Akákoľvek kópia darovaná knižnici by sa v tomto prípade považovala za pirátsku a teda nezlučiteľnú so zákonom," uviedla vedúca právneho oddelenia Slovenského ochranného zväzu autorského pre práva k hudobným dielam Marta Turčániová.
Tak ako autorský zákon zakazuje knižniciam produkovať hudbu na verejnosti, bez odvádzania autorských poplatkov SOZE, je rovnako nemožné požičiavať CD nosiče v knižniciach tak ako knihy. Pre príklad ako sa to dá netreba ísť ďaleko, len k naším českým susedom. "V Českej republike sa dohodlo Ministerstvo kultúry a autorský zväz. Ministerstvo zaplatilo poplatky a knižnice môžu hudobné nosiče požičiavať. Jedinou podmienkou je, že cédečko musí byť v archíve hudobného fondu najmenej tri mesiace. Keď už nie je na zozname noviniek začne sa požičiavať aj v knižniciach," uviedla riaditeľka knižnice Iveta Kyselová.
Nech je už situácia akákoľvek, veci neprospieva a je na škodu. Fonotéka totiž okrem už spomenutých faktov napomáha aj predškolským zariadeniam. Tie návštevu hudobnej sekcie knižnice využívajú za účelom rozvoja reči u detí, či za účelom preklenúť maďarsky hovoriacim škôlkarom bariéru reči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer