život, dvojdňového Tomáša Tomka. Tak ako prvý znalecký posudok, ktorý pripravili znalci z Ústavu súdneho lekárstva v Košiciach, aj druhý bol vypracovaný na základe požiadavky rožňavských policajtov, ktorí vedú vyšetrovanie vo veci trestného činu ublíženia na zdraví. Podnet na prešetrenie podal otec a starý otec dieťaťa.
Hoci sa oba posudky zhodujú vo fakte, že lekári v rožňavskej nemocnici nevykonali u dieťaťa život zachraňujúci zákrok, ktorý by možno zachránil život novorodenca, MUDr. Vladimír Langer poverený vedením nemocnice sv. Barbory v Rožňave tvrdí, "som presvedčený, že liečba novorodenca Tomka bola adekvátna. Dieťa malo pľúcnu chorobu, ktorá bola nezlučiteľná so životom. Nerozumiem teda prečo sú posudky lekárov, takto postavené. Okrem toho, podľa mojich vedomostí, naši lekári nález pneumothoraxu, ktorý vyžaduje spomínaný zákrok, nepotvrdili. Nebolo teda prečo toľkokrát spomínaný život zachraňujúci zákrok robiť. Náš patológ pneumothorax u dieťaťa nepotvrdil," uviedol V. Langer.
Zaujímavé na veci však je, že v znaleckom posudku, ktorý vyhotovil znalec z odboru zdravotníctva, odvetvia pediatrie v Prešove i v posudku zo súdneho lekárstva v Košiciach sa uvádza, že lekári z úseku patologie novorodenca v Rožňave konštatovali viditeľný pneumothorax vpravo. Oba posudky zhodne konštatujú, že: bezprostredne zabrániť smrti novorodenca Tomku sa dalo okamžitou evakuáciou vzduchu z podhrudničnej dutiny a následným kontinuálnym odsávaním pneumothoraxu. Posudok však zároveň nevylučuje, že ak by spomínaný zákrok urobený bol, mohlo dôjsť vzhľadom na základnú diagnózu dieťaťa - syndróm hyalínových membrán k jeho smrti. Úmrtnosť detí na syndróm hyalínových membrán je pomerne vysoká, a keď sa pridruží komplikácia pneumothoraxu, je ešte vyššia.
Matka dieťaťa, Kristína Tomková (na snímke)sa však dožaduje odpovede na otázku, prečo lekári v Rožňave neurobili pre záchranu jej dieťaťa všetko. "Vravia, že aj keby zákrok urobili, bola vysoká pravdepodobnosť, že zomrie. Ale šanca tu bola. Odsatím vzduchu by sa možno bolo dalo jeho smrti zabrániť. Mal šancu svoj život vybojovať, no nedostal ju. Osobne si myslím, že moje dieťa mohlo žiť. Aj keby malý po tom zákroku zomrel, vedela by som, že lekári preňho urobili všetko. Prečo nedostal tú šancu bojovať? Prečo? Ľahšie by som sa z jeho smrťou zmierila," hovorí nešťastná matka.
Ešte pred časom, keď bol k dispozícií len prvý posudok zo súdneho lekárstva k Košiciach chcel MUDr. V. Langer konzultovať rožňavských patológov s košickými. Pre Gemerský denník vtedy uviedol, "ide tu o diametrálne rozdiely, ktoré boli zistené pri pitve v našej nemocnici, oproti nálezu súdneho lekárstva v Košiciach". Na otázku či ku konzultácii došlo však včera odpovedal, "nie".
Prípadom sa ďalej zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Z policajných zdrojov sme sa dozvedeli, že na žiadosť dozorujúceho prokurátora budú znalci, ktorí posudky pripravovali vypočutí, rovnako ako aj ďalší lekári a svedkovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer