Renáta MAZURKOVÁ
Betliar - Problém, ktorý na svojich pleciach už niekoľko rokov nosia obyvatelia Železničnej ulice obce Betliar v Rožňavskom okrese, naberá na obrátkach a riešenie je zdá sa v nedohľadne. Sporná a problémová ulica tejto obce je totižto jedinou príjazdovou cestou k skladu dreva, ktorý na spomínanej ulici vlastnia Štátne lesy Rožňava. Drevená guľatina sa do spomínaného skladu zváža ťažkou automobilovou technikou a rovnako zo skladu ju následne na to distribuujú odberateľom rôzni dopravcovia.
Ulicou, ktorá je taká úzka, že v prípade, že sa stretnú dva ťažké nákladné vozidlá, či kamióny, musí jeden z nich vyjsť na chodník, prejde podľa miestnych obyvateľov denne aj 200 aut, s ktorých drvivá väčšina je preťažená. Domy na ulici doslova praskajú vo švíkoch, cesta sa prepadáva, prach a hluk. Čerešňou na tejto torte je základná škola, ktorá na spomínanej ulici sídli.
Tieto veci náležitosti nie sú v žiadnom prípade výplodom niečiej fantázie, ale holá skutočnosť, o ktorej nik zo zainteresovaných nepochybuje. Bohužiaľ, hoci každý, kto sa mal k veci vyjadriť dal obyvateľom ulice za pravdu, s problémom to do dnešného dňa nepohlo ani o kúsok. Obyvatelia Betliara obviňujú z nečinnosti starostu obce, ten sa bráni, že pre túto vec robí, čo je v jeho silách. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli u starostu obce Júliusa Farkašovského, zlyhalo už niekoľko alternatív, ktoré boli v súvislosti s problémom navrhnuté. Posledná, ktorá sa zdá byť najlepšia a najschodnejšia pre všetky strany, však má tiež "zádrheľ".
"Vymysleli sme vlastne v poradí tretí variant náhradnej prístupovej cesty. Pozemok, cez ktorý by viedla je vo vlastníctve Železorudných baní Spišská Nová Ves a ten by sa mal vymeniť, či odkúpiť s iným pozemkom. Bohužiaľ vec sa nedá uskutočniť, nakoľko sú bane v konkurze a výnimku by muselo udeliť Ministerstvo hospodárstva SR. A práve tu sme zastali a čakáme, ako sa kompetentní k záležitosti vyjadria," hovorí starosta Farkašovský. Vyzerá to teda tak, že do problému by sa mal vložiť samotný štát. Obyvatelia ulice však nad starostovými vyjadreniami krútia nesúhlasne hlavou. Jednohlasne tvrdia, že v prípade, že by sa starosta veci viac venoval, problém by bol dávno vyriešený. Alternatívu, ktorá by štátne lesy, ktorým zo skladu plynú do kasy milióny korún, pritlačila konať a riešiť problém však starosta doposiaľ nevyužil a spornú ulicu zatiaľ neuzavrel. "To predsa nemôžem len tak urobiť. Okrem toho ma o to nikdy nik nepožiadal," povedal. Tomuto tvrdeniu oponuje obyvateľ ulice Miloš Šlosár, ktorý tvrdí, "žiadali sme ho o to niekoľko krát. Nik nechcel, aby ulicu uzatvoril zo dňa na deň. Mal im dať ultimátum, rok, dva, možno tri, ale nie nechať ich behať s nákladiakmi, ktoré ohrozujú naše deti, hore dole, už niekoľko rokov," hovorí M. Šlosár.
Zdá sa, že problém vyrieši až zainteresovanie zo strany štátu. Betliarčania sa však obávajú, že im v tejto záležitosti nepomôže nik. Obrátili sa v tejto veci na štátneho hygienika, ktorý problém podsunul okresnému hygienikovi. Neostáva nič iné, len spornú ulicu uzatvoriť a prinútiť kompetentných jednať spoločne. Či k tomu v najbližšej dobe dôjde ostáva len na rozhodnutí starostu obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer