Bratislavy v betliarskom kaštieli dal pomyselnú bodku za štvordňovou prehliadkou hudby európskych regiónov. Akcia s medzinárodným zastúpením vyše stovky popredných umelcov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska začala aj skončila v Gemeri. Prezentácia starej hudby na rôznych historických nástrojoch aj prostredníctvom spevu prebiehala súbežne v najkrajších kultúrnych pamiatkach Gemera i Spiša. Umelci vystupovali v kostoloch, hradoch, hrali na starých, no zreštaurovaných hudobných nástrojoch, ktoré má verejnosť možnosť počuť len raz, dvakrát do roka.
Autorkou projektu a jeho dramaturgičkou je muzikologička Kristína Izáková. Podľa jej slov sa nápad odvíjal od skutočnosti, že "Gemer a Spiš sú bohaté na historické pamiatky, vrátane hudobných zbierok. Napríklad v kaplnke hradu Krásna Hôrka je malý, ale veľmi kvalitný organ".
Myšlienka založiť medzinárodné podujatie vzišla práve z existencie týchto zbierok. Cieľom bolo oživiť hudobné nástroje a históriu. "Na Gemer, konkrétne do Slavošoviec, sme prvýkrát prišli v roku 1995, na výročie vysviacky kostola. Potom nasledovali koncerty v Štítniku, Betliari, Gemerskej Hôrke. Okrem stredoeurópskej hudby, ktorá sa v týchto končinách hrávala, sme sa pokúšali oživiť gemerské aj spišské kultúrne pamiatky".
K. Izáková zdôrazňuje, že organizátorom ide o zachovávanie kultúrneho dedičstva a o zvyšovanie kultúrneho povedomia ľudí. "Ars antiqua europae je svojím spôsobom ojedinelou akciou. Rozširuje sa aj na Spiš, tam sú zaujímavé napríklad Markušovce svojou expozíciou historických klávesových nástrojov," vysvetľuje.
Tretí ročník prvýkrát organizačne zastrešovalo Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave a Spišské osvetové stredisko (SOS) v Spišskej Novej Vsi. Riaditeľka GOS Helena Novotná je s priebehom prehliadky spokojná. "Predstavila sa tu obrovská plejáda umelcov a zaujímavého umenia. Ešte snáď treba ľudí vychovať k chápaniu takéhoto druhu umenia. Milo ma však prekvapuje spontánna reakcia u tých, ktorí videli prehliadku prvýkrát a dokonca náhodou. Sú ochotní pomáhať nám finančne, aj organizačne aj v budúcich ročníkoch".
Riaditeľ SOS Jozef Lapšanský sa organizátorsky podieľal na akcii prvý rok. "Potvrdzuje sa, že regionálna kultúra musí spájať svoje sily, som rád, že sa nám podarilo spolu s gemerskými kolegami podujatie úspešne zorganizovať. Je to aj vďaka tomu, že na Spiši má hudba svoje zázemie".
Budúce zámery organizátori nechcú predčasne konkretizovať. Najpravdepodobnejšie však je, že prehliadku rozšíria nielen o kompaktnejší repertoár, ale aj o územie. Od Spiša cez Gemer vedie Gotická cesta s množstvom pamiatok totiž až do Maďarska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer