Gemer. "Už sa to vyskytuje aj na prvom stupni, dokonca miernejšie formy i v materských školách," hovorí psychologička z Centra poradensko psychologických služieb v Revúcej PhDr. Eva Štullerová, pôsobiaca aj v pegagogicko psychologickej poradni. Najnovší prípad zdanlivo neškodnej bitky sa stal vo štvrtok v Základnej škole (ZŠ) v Nižnej Slanej. Starší chlapec sa tam po slovnej hádke zahnal rukou na mladšieho žiaka tak, že sa mu z nosa rinula krv. Ako sme sa dozvedeli, sám bol prekvapený z následku svojho úderu. Vedenie školy hovorí, že takého prípady nie sú síce časté, ale posudzujú ich individuálne a keď vedia, že nepomôže ani pohovor s učiteľom, volajú preventívne políciu. Práve detí, ktoré si neuvedomujú dôsledky svojho konania, podľa E. Štullerovej pribúda. Väčšinou ide o ľahké mozgové dysfunkcie, navonok nebadateľné, no prejavujúce sa poruchami správania sa, hyperaktivitou. "V mnohom záleží od rodiny a od stupňa uspokojenia citových potrieb dieťaťa. Ak je tam citovo deprimované, v škole používa agresiu ako obranu pred vonkajším svetom. Dnešné deti majú čoraz menej prirodzeného pohybu, nemajú kde to napätie spracovať. V školách potom napodobňujú akčné scény z filmov, prvky bojových umení...". Napriek tvrdeniu psychológov, že agresia narastá, riaditelia oslovených škôl sa k tejto téme vyjadrujú opatrne. Hovoria, že situácia je stále v norme a poriadok sa snažia ustrážiť vlastnými silami.
Zástupca riaditeľa ZŠ v Muráni Milan Aust uviedol, že v ich podmienkach stačí osobný pohovor triedneho učiteľa s rodičmi, prípadne pokarhanie. Až na jeden prípad vydierania mladšieho žiaka starším komplikovanejšie problémy neriešili. Riaditeľ rožňavskej ZŠ J. Hronca Ján Džubák vyzdvihuje pozitívum vzdelávania aj problémových žiakov prostredníctvom rôznych programov a klubových činností. V Jelšave už majú aj preklad zo základnej školy do nápravno výchovných ústavov. "Jeden žiak tam bude umiestnený, ďalší dvaja sa pripravujú. Síce sa snažíme agresiu tlmiť, ako sa dá, ale rodičia neraz výchovu nezvládajú. Cez prestávky máme zintenzívnený pedagogický dozor, inak do nejde," hovorí riaditeľ jelšavskej ZŠ Dušan Mihalides. Špecifická situácia je v školách so 100-percentnýmn zastúpením Rómov. Podľa riaditeľa ZŠ v Kameňanoch Jozefa Leflera sa tu objavujú iba bežné potýčky, strkanie sa, najmä pri ceste zo školy domov. Na disciplínu však dozerajú skúsení učitelia, mladým absolventom sa do takých regiónov nechce. Na rimavskosobotskom rómskom sídlisku Dúžavská cesta vítajú nového učiteľa zriedkakedy. "Závisí aj od povahy pedagóga. Deti okamžite totiž spozornejú na nervózneho učiteľa a situáciu využijú. Ak je pokojný, nestane sa nič. Cez prestávky sedia učitelia radšej s deťmi v triedach. Sú tu len deti od 1. do 4. ročníka, takže nejaké bitky tu neboli. Omnoho väčšie problémy máme s rodičmi. Hoci som nevidela, žeby fyzicky na učiteľa zaútočili, v minulosti vraj padali aj nejaké facky," hovorí zástupkyňa riaditeľa ZŠ na Dúžavskej ceste Tímea Vámošová. Psychologička E. Štullerová uznáva, že "učitelia to majú ťažké. Detí je v triedach veľa a ak je integrované čo i len jedno problémové, potrebovalo by aj špeciálneho pedagóga. Takú pomoc učiteľom však vidno v súčasnom školstve zriedkakedy".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer