Svätého Huberta sa podujali zorganizovať SNM - Múzeum Betliar, obec Betliar, mesto Rožňava, Štátne lesy Rožňava, PD Gemerská Poloma a Občianske združenie Ľudia a kone.
Motto akcie, v ktorom sa hovorí: Boh obmäkčený ľudskou úbohosťou svoju hlavu k premýšľaniu sklonil, krásu, silu a vernosť spojil, dal ľudstvu priateľa - koňa stvoril, je symbolom toho, že podujatie nebude len o ľuďoch a ich šikovnosti ovládať kone. Kým pri predchádzajúcich ročníkoch dostal veniec víťaza len jazdec, dnes ho na ušľachtilý konský krk, zavesia aj štvornohému víťazovi. Víťazný pohár si najlepší jazdec preberie až pri poslednom súde.
"Táto humorná časť, je zrejme najobľúbenejšou u publika i samotných účastníkov jazdy. Ako už všetci vedia, pred súťažou sa prečítajú pravidlá hry, takzvaný reglement, ktorý je zároveň akýmsi desatorom pre jazdca i koňa. Každé porušenie tohto reglementu sa trestá práve pri poslednom súde, kde je prítomný jak žalobca, tak aj obhajca i samotný obžalovaný," uviedol jeden z organizátorov Hubertovej jazdy Barnabáš Szakall.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, medzi priestupky sa ráta napríklad strata čiapky, pád z koňa, či odoprenie poslušnosti. Podmienky reglementu sa zarecitujú vtipne a na jeho prednesenie sa používa dobové nárečie z čias, keď Hubertovú jazdu praktizovali aj zámockí páni. Zaujímavé je vymeriavanie trestov pri poslednom súde. Vek účastníkov sa tu pohybuje od 16 do 50 rokov a rovnako sa na vek "hriešnika" prizerá aj sudca. Šestnásťroční hriešnici tak musia zarecitovať, zaspievať, či zatancovať, tí starší a hlavne plnoletí musia pospolitej spoločnosti zaplatiť "rundu".
"Toto hrešenie sa niektorým nevypláca, nakoľko ich stojí aj zo 5 až 6 fliaš šampanského," z úsmevom prezradil B. Szakall.
Líškou sa tento rok opäť stáva Štefan Rybár, ktorého bude naháňať aj minuloročný šampión a obhajca titulu s pred dvoch rokoch Tomaš Králik na Sandokanovi.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer