duševného zdravia (DDZ). Priestor na vrátenie sa do spoločnosti a možnosť naučiť sa samostatne žiť tak dostane v tomto dome 14 ľudí, ktorí budú ubytovaní v Zariadení chráneného bývania a 30 klientov v Rehabilitačnom stredisku.
Ako pre Gemerský denník KORZÁR uviedol riaditeľ DDZ Valentín Dusza, do zariadenia budú prijímať aj ľudí, ktorých prepustili z psychiatrického oddelenia a ocitnú sa v hmotnej núdzi, alebo ich odmietnu príbuzní. "Oslovili sme psychologické a sociálne zariadenia aj u vás v Rožňave, či v Revúcej. Sme otvorení pre každého. A hoci sa za pobyt u nás platí mesačne 1500 korún, nemyslím si, že budeme mať problém naplniť kapacity," uviedol Dusza.
DDZ nie je ústav, klienti sem nastupujú dobrovoľne. Zmluvy s nimi sa uzatvárajú na jeden rok, počas ktorého by sa mali rozhodnúť, či si pobyt v zariadení predĺžia, alebo sa vrátia k rodine, či ináč začlenia do spoločnosti. Ak sa to však nepodarí, pobyt v domove si môžu predĺžiť. V rehabilitačnom stredisku už zriadili stolársku, krajčírsku a keramickú dielu.
Rimavskosobotský DDZ je zriadený ako neštátny subjekt, sociálne služby v ňom poskytuje občianske združenie Opora G+N. Zriadené bolo v budove bývalej vojenskej správy a na rekonštrukciu a vybavenie priestorov poskytlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sumu dva milióny korún.
Podobné zariadenie plánujú aj v Psychiatrickej liečebni Samuela Bluma v Plešivci. Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa zariadenia MUDr. Pavla Džodla, už žiadali o dotáciu. "Žiaľ, týchto zariadení je na Slovensku veľmi málo, hoci sú potrebné. Väčšina žiadostí, plánov a projektov skončí na papieri pre nedostatok finančných prostriedkov," uviedol MUDr. Džodla. DDZ sú pre psychotických a neurotických pacientov najvhodnejšou formou liečenia.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer