Len na porovnanie, za rovnaké obdobie minulého roka hospodárila predchádzajúca neziskovka v Revúcej s vyše 12-miliónovou stratou. Reštrikčné opatrenia začali v Revúcej vo februári hneď po tom, ako sa nemocnica z pôvodnej neziskovky pretransformovala na novú a začala prakticky od nuly. Kladný hospodársky výsledok je dôsledkom predovšetkým prísne manažérskeho riadenia organizácie. Týka sa to aj bezodkladného plnenia si povinností zamestnávateľa voči štátnemu rozpočtu. Nemocnica dodržiava platby odvodov do sociálnej a zdravotných poisťovní, uhrádza peniaze dodávateľom liekov, energií, materiálu a potravín.
"Reorganizovali sme postupne. Celkové náklady sme znížili o 19-percent, stav zamestnancov asi o 50. Zároveň sa zvýšili výkony o 6 percent. Momentálne tu pracuje 209 zamestnancov. Zlúčili sme spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, aby boli efektívne. Čo sa týka oddelení, pustili sme sa do veľkej prestavby, efektívne sa snažíme využiť priestory nemocnice. Zmeny boli aj na primárskych miestach. Razím trend, že s tým, kto sa nestotožňuje s víziou nemocnice sa, žiaľ, musíme rozlúčiť. Nedá sa fungovať tak, že každý ťahá za iný koniec. Prioritou je stále pacient, zdravotnícka starostlivosť a bez úzkej spolupráce primárov oddelení a vedenia nemocnice by žiadne z opatrení neprinieslo želaný výsledok," hovorí riaditeľ a bývalý podnikateľ Marián Faško (na fotografii).
Vzhľadom na to, že kalendárny rok berie do úvahy z daňového hľadiska ako celok, akceptuje aj januárovú stratu predchádzajúcej neziskovky vo viac ako miliónovej výške. Terajšia neziskovka sa vo všetkom snaží byť sebestačná. "Všetko, čo robíme od 1. 2. 2004, je ziskové. Ani korunu sme nezískali z cudzích zdrojov. Len na prestavbe gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, na vybudovaní nadštandardnej izby a 'čakačky' pre oteckov, na rekonštrukcii a modernizácii detského oddelenia a ambulancii sme rádovo preinvestovali milión korún. Sami sme si vyrobili okná a ušetrili približne 150-tisíc".
Vedenie plánuje zaviesť nový informačný systém, ktorý by zdokonalil chod nemocnice, uľahčil prácu zdravotníkov a v neposlednom rade by to pocítil aj pacient. "Zdravotníci trávia veľa času pri písaní, pacient potom dlhšie čaká na vyšetrenia. Pomocou informačného systému bude práca rýchlejšia, materiály v kartách pacientov budú komplexnejšie," vysvetľuje riaditeľ.
V nemocnici I. typu sa od februára nezrušilo ani jedno oddelenie či lôžko. Podľa riaditeľa spočíva budúce zvyšovanie výkonov aj v sociálnej starostlivosti. Pripravujú sa sociálne, doliečovacie lôžka. Dlhodobé plány rátajú s vybudovaním Domova dôchodcov, ktorý v Revúcej chýba. Projekty sú pripravené, peniaze sa vedenie neziskovky pokúsi získať zo štrukturálnych fondov. "Rezervu ešte vidím v obchodných činnostiach. Ťažko je posilňovať prevádzku kuchyne alebo práčovne. Ale nevylučujem rozšírenie obchodnej činnosti napríklad o predajňu potravín, kvetinárstvo, získanie licencie na nemocničnú lekáreň a podobne. Do úvahy pripadajú aj iné aktivity v rámci aktivačných prác a vytvorenie chránenej dielne pre zdravotne postihnutých," dodáva M. Faško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer