minuloročné osvetlenie týchto dvoch pamiatok. Reakcie turistov nedali na seba dlho čakať. Nadchýnajú sa najmä pri večernom výhľade zo Sorošky, ale aj z cesty od Brzotína. Reakcie, že hrad vyzerá v noci ako z rozprávky, akoby stál na oblakoch, zachytila aj riaditeľka Múzea Betliar Eva Lázárová. Záujmu preto prispôsobila aj nastavenie prístroja, riadiaceho dĺžku osvetlenia.
"Svetlomety zažína senzor, citlivý na denné svetlo. Závisí od počasia, no akonáhle sa zotmie, hrad i mauzóleum sa začínajú osvetľovať. V lete to trvalo do polnoci, v týchto dňoch do 23. hodiny. Pravdepodobne koncom novembra prejdeme na mechanické zapínanie svetlometov, od 17. do 22. hodiny," uvidela E. Lázárová.
Hrad i Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí osvetlila na podnet vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera sponzorská firma bodovými svetlami neutrálnej bielej farby. Okolo hradu a priamo na jeho vežičkách, či stenách je 45 svetlometov. Na Mauzóleu je ich osem. Náklady spojené s prevádzkou takejto atrakcie hradí Múzeum Betliar. Riaditeľka hovorí, že presné čísla budú známe až koncom roka, no predpokladá, že ročne vynaložia na energiu sumu medzi 70 až 100-tisíc korunami. Spotrebu znižujú špeciálne úsporné žiariče.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer