Korzár logo Korzár Gemer
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

V. Langer: Chcem vedieť od pacientov, kde je v rožňavskej nemocnici chyba

Rožňava - Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave prechádza rozsiahlymi zmenami. Začali sa júlovým odstúpením vtedajšieho riaditeľa a nástupom

MUDr. Vladimíra Langera (na fotografii) do funkcie riaditeľa, povereného vedením nemocnice. Po septembrovom výberovom konaní na post riaditeľa sa komisia Košického samosprávneho kraja (KSK) na ňom, ako na jedinom kandidátovi, zhodla.

Nemocnica prešla z takzvaného úväzku jeden na 0,9. Zamestnancom sa znížili mzdy o desatinu. Ako bude upravená dĺžka ich pracovnej doby, keď má byť prispôsobená ich ohodnoteniu?

- Veľmi jednoducho. Niekto si vyberie formu, že bude robiť o trištvrte hodinu menej v ten deň, niekto bude robiť presne tak do tretej, ako doteraz, s tým, že to vychádza na dva dni náhradného voľna. A tak si to vie ustrážiť vedúci alebo primár oddelenia. Dá sa to zladiť s tým, že sa musí zvýšiť rýchlosť práce, respektíve vyťaženosť. Každý si uvedomuje, že to bude väčšia záťaž, rýchlejšie budú musieť urobiť svoju prácu. Ale myslím, že vždy a všade sú rezervy a nie je to až také hrozné.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínali ste, že túto zmenu dobrovoľne podpísalo vyše 90-percent pracovníkov...

- ...94,5-percenta pristúpilo na túto záležitosť. Opakujem ešte raz, že to bola moja požiadavka, prosba. Nebolo to nariadenie. A verejne som sa poďakoval za to, že zamestnanci pochopili situáciu, v akej sa nachádza nemocnica.

Práve na verejné poďakovanie zareagovali niektorí ľudia slovami, že rozhodovanie síce bolo dobrovoľné, ale aj nie. Vraj bolo podmienené tým, že ak nesúhlasia, tak musia z nemocnice odísť.

- Nebolo to robené týmto spôsobom. Povedal som, že ak nebudú súhlasiť s určitými zmenami, nedá sa vylúčiť, že to budeme musieť riešiť aj rozviazaním pracovného pomeru u niektorých ľudí. Vysvetlil som ale, že to nie je tým podmienené. Berte to tak, že ak som súkromník a mám riadiť fabriku, existuje jedna požiadavka z mojej strany, druhá zo strany zamestnanca. On nemusí súhlasiť s tým, čo zamestnávateľ chce. Tak aj ja ako zamestnávateľ nemusím súhlasiť s tým, čo chce zamestnanec. Myslím, že som tým nič zlého nepovedal. Za tejto situácie v nemocnici musím hľadať tie najlacnejšie formy pracovnej sily.

SkryťVypnúť reklamu

Neobávate sa, že by tým utrpel pacient?

- Nie. Neutrpí. Je tu situácia, že sto ľudí musím, žiaľ, prepustiť, pretože je prezamestnanosť. Úväzok 0,9 je len kozmetická záležitosť. Máme prezamestnanosť nielen v oblasti sestier, nižšieho zdravotníckeho personálu, ale aj nezdravotníckeho personálu.

V administratíve?

- Či už je to v administratíve, v hospodársko-technickom úseku, alebo v rámci robotníckej kategórie... všade.

A vám pribudol asistent. Znamená to, že sú voľné miesta v administratíve?

- Nie sú voľné miesta. Sú vyplnené a vytvorené miesta, ktoré tu neboli a ktoré potrebujem, aby som mohol riešiť reorganizačnú zmenu v tejto nemocnici. Pretože tieto miesta tu neboli a sám to nemôžem zvládať. Doteraz tu neboli robené ani žiadne podobné reformy. Ideme na určitý krízový režim, potrebujeme všetko v nemocnici meniť. Bohužiaľ, že som priamo na to sám a potrebujem predĺžené ruky. Tým pádom som musel prijať ľudí, ktorí budú robiť činnosť, akú tu dovtedy nik nerobil. Okrem asistenta pre marketing a vonkajšie vzťahy som prijal aj ekonóma na ekonomické otázky. Napokon, toto je moje rozhodnutie, je to v mojej kompetencii a nemusel by som sa za to nikomu spovedať.

SkryťVypnúť reklamu

Do februára by mala nemocnica rozviazať pracovný pomer so stovkou ľudí.

- Začali sme už od tohto mesiaca. K prvému októbru sme znížili stav o 23 ľudí.

Budú sa nejaké oddelenia aj rušiť?

- Nebudú. Skôr by som povedal, že sa oddelenia zekonomizujú. U niektorých oddelení došlo k fúzii. Napríklad spojila sa hematológia s biochémiou. Centrálnu sterilizáciu pridávame k operačným sálam. Fúzie nám prinesú úsporu po všetkých stránkach.

V akej finančnej situácii je momentálne nemocnica? Aké dlhy vytvára?

- Keď som prišiel, priemerný dlh za prvý polrok tohto roka bol 6,9-milióna korún. Teraz je situácia relatívne vyrovnaná. Tento mesiac máme mínus 5,5-milióna korún. Ale je to ešte menej, pretože už za tento mesiac sme dali približne 800-tisíc na odstupné.

Koľko má nemocnica teraz zamestnancov?

- K dnešnému dňu 682.

Ako ste riešili odporúčanie hlavného kontrolóra KSK po vykonanej kontrole, prepustiť bývalého riaditeľa MUDr. Petra Krokavca a jeho námestníka pre hospodársko-technickú službu Ing. Pravoľuba Drahoša?

- V tomto prípade nemôžem tieto dve osoby dať na tú istú platformu. Doktor Krokavec robil riaditeľa, ale bol do nemocnice prijatý ako lekár. Ako riaditeľ sám požiadal o uvoľnenie a vrátil sa na svoje pôvodné pracovisko, ale nie na funkciu primára. Etabloval sa na oddelení traumatológie. Čo sa týka Ing. Drahoša, bol prijatý do funkcie námestníka a preto som to riešil výpoveďou. On sám nepožiadal o uvoľnenie. Ing. Drahoš má určité výhrady voči tomuto postupu a žiada, aby sme vytýčili mieru jeho zodpovednosti. Zistil som množstvo nedostatkov a osobne tvrdím, že za tento hospodársky výsledok musí byť niekto zodpovedný. A pokiaľ tu je námestník, tak to vyplýva z jeho pozície. Nechcem tým povedať, že to nepatrí aj smerom k bývalému pánu riaditeľovi. Jednoznačne patrí, ale on sa sám vzdal funkcie. Nemôžem ho trestať za veci z obdobia, keď som tu nebol.

Ako pokračuje vyšetrovanie úmrtia Kataríny Fehérovej?

- Momentálne je celý prípad na Ministerstve zdravotníctva SR, kde to znovu prešetrujú. Zdravotná komisia z KSK nedala, bohužiaľ, jednoznačný záver do dnešného dňa.

Čo znamená, že nedala jednoznačný záver?

- Komisia píše, že má málo dokumentácie od prijatia pacientky po operáciu, respektíve kolaps. Boli sme vyzvaní, aby sa toto niekoľkohodinové obdobie znovu dokladovalo lekármi, ktorí vtedy slúžili. My sme to urobili, ale podotýkam, že sme nedoplnili nové údaje. Službukonajúci lekár napísal znovu to, čo sa udialo a ako bola kontrolovaná od prijatia po piatu hodinu, kedy došlo k operácii. Znovu komisia povedala, že neakceptuje tieto vyjadrenia. To je trochu smiešne, povedal by som. Nenapísali sme nič nové, len to, čo tam už raz bolo a oni potom spätne povedali, že to neakceptujú. Ak si myslia, že v tom období sa malo robiť viac, nech to dajú na papier.

Zatiaľ nemáte žiadnu inú odpoveď?

- Nie. Povedali, že neboli sledované vitálne funkcie. Áno, je možné, že neboli kontrolované. Ale prečo?! Pretože pacientka pri prijatí o jednej bola vyšetrená, po krvácaní bola stabilizovaná, rozprávala a chodila po oddelení, komunikovala s pacientmi i so sestrou. Pýtam sa, prečo by sme mali každú polhodinu merať tlak i pulz, keď pacientovi nič nie je?! Ak to mali lekári robiť každú polhodinu, tak chcem vedieť, prečo. Chcel by som povedať, aby to ľudia nebrali ako situáciu, ktorú nechcem riešiť. Ale ja nemôžem riešiť principiálne zmeny na gynekológii, ak neviem, kto a či vôbec schybil. Pitevná správa potvrdila, že pacientka mala embolizáciu plodovou vodou. A to je zriedkavá, ale, žiaľ, smrteľná diagnóza.

Viete o tom, že mnoho rožňavských pacientiek chodí do revúckej nemocnice?

- Viem o tom. Ja som sa síce pýtal pána primára, ale nepotvrdil mi to. Povedal, že on úbytok pacientiek nebadá. Ale ja taktiež viem z počutia, že je to tak. Možno chodia nielen do Revúcej, ale aj inde. Veľmi rád by som v tejto súvislosti vyzval Rožňavčanov aj ostatných klientov rožňavskej nemocnice. Ak by mali problém, prosím ich, aby prišli za mnou. Sľubujem, že ak budem vedieť dôvody, zmením to. Zatiaľ vidím dôvody skôr v tom, že, bohužiaľ, sa stali často a následne za sebou nepríjemné veci. Mohla to byť aj zhoda okolností. Isteže, je to určité memento pre pacientov, začínajú sa obávať. Nemyslím však, že by sa mali čoho. Gynekológia tu bola dlhé roky, funguje aj teraz a pevne chcem veriť, že bude fungovať aj do budúcna. A verím, že dobre a že toto sú náhody, za ktoré mnohí nemôžu.

Predpokladám, že to platí aj pre ostatné oddelenia...

- To je to isté. Ja som tu robil pred ôsmimi, respektíve desiatimi rokmi, keď som tu zriadil urológiu. Stav aj ponímanie nemocnice bolo úplne iné. Neviem prečo. Odborníci sú tí istí, ako vtedy. Niekde sa stala chyba, ale neviem, kde. Chcel by som to vedieť od pacientov. Možno je to v oblasti určitej úrovne medicínskej starostlivosti, ktorá trochu poklesla. Možno aj v prístupe k pacientom, v nedôvere... Budem sa snažiť, aby som to čo najrýchlejšie napravil. Veď keď sa rušilo urologické oddelenie, klienti z Rožňavy a okolia mi prejavili dôveru množstvom podpisov na petícii. Verím, že mi ju prejavia aj teraz".

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 3. Všetkým lepí pred voľbami
 4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 197
 2. Všetkým lepí pred voľbami 8 501
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 627
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 216
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 123
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 159
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 612
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 935

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Poznajú Rusi mieru trápnosti?
 2. Ján Šeďo: V tomto poradí strán skončia voľby, len s inými číslami.
 3. Pavel Nechala: Digitálna transformácia
 4. Miroslav Ferkl: Voľby 2023
 5. Martin Horný: Čo zmieri spoločnosť? Možno, občianske zhromaždenia
 6. Simona Regecová: Požičaným autom po Čiernej Hore - časť druhá
 7. Rado Surovka: O čom sú vlastne voľby ? Aj tie v sobotu.
 8. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 884
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 177
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 320
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 235
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 838
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 733
 7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 25 115
 8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 18 938
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Poznajú Rusi mieru trápnosti?
 2. Ján Šeďo: V tomto poradí strán skončia voľby, len s inými číslami.
 3. Pavel Nechala: Digitálna transformácia
 4. Miroslav Ferkl: Voľby 2023
 5. Martin Horný: Čo zmieri spoločnosť? Možno, občianske zhromaždenia
 6. Simona Regecová: Požičaným autom po Čiernej Hore - časť druhá
 7. Rado Surovka: O čom sú vlastne voľby ? Aj tie v sobotu.
 8. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 884
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 177
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 320
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 235
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 838
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 733
 7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 25 115
 8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 18 938
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video