Korzár logo Korzár Gemer
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

V. Langer: Chcem vedieť od pacientov, kde je v rožňavskej nemocnici chyba

Rožňava - Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave prechádza rozsiahlymi zmenami. Začali sa júlovým odstúpením vtedajšieho riaditeľa a nástupom

MUDr. Vladimíra Langera (na fotografii) do funkcie riaditeľa, povereného vedením nemocnice. Po septembrovom výberovom konaní na post riaditeľa sa komisia Košického samosprávneho kraja (KSK) na ňom, ako na jedinom kandidátovi, zhodla.

Nemocnica prešla z takzvaného úväzku jeden na 0,9. Zamestnancom sa znížili mzdy o desatinu. Ako bude upravená dĺžka ich pracovnej doby, keď má byť prispôsobená ich ohodnoteniu?

- Veľmi jednoducho. Niekto si vyberie formu, že bude robiť o trištvrte hodinu menej v ten deň, niekto bude robiť presne tak do tretej, ako doteraz, s tým, že to vychádza na dva dni náhradného voľna. A tak si to vie ustrážiť vedúci alebo primár oddelenia. Dá sa to zladiť s tým, že sa musí zvýšiť rýchlosť práce, respektíve vyťaženosť. Každý si uvedomuje, že to bude väčšia záťaž, rýchlejšie budú musieť urobiť svoju prácu. Ale myslím, že vždy a všade sú rezervy a nie je to až také hrozné.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínali ste, že túto zmenu dobrovoľne podpísalo vyše 90-percent pracovníkov...

- ...94,5-percenta pristúpilo na túto záležitosť. Opakujem ešte raz, že to bola moja požiadavka, prosba. Nebolo to nariadenie. A verejne som sa poďakoval za to, že zamestnanci pochopili situáciu, v akej sa nachádza nemocnica.

Práve na verejné poďakovanie zareagovali niektorí ľudia slovami, že rozhodovanie síce bolo dobrovoľné, ale aj nie. Vraj bolo podmienené tým, že ak nesúhlasia, tak musia z nemocnice odísť.

- Nebolo to robené týmto spôsobom. Povedal som, že ak nebudú súhlasiť s určitými zmenami, nedá sa vylúčiť, že to budeme musieť riešiť aj rozviazaním pracovného pomeru u niektorých ľudí. Vysvetlil som ale, že to nie je tým podmienené. Berte to tak, že ak som súkromník a mám riadiť fabriku, existuje jedna požiadavka z mojej strany, druhá zo strany zamestnanca. On nemusí súhlasiť s tým, čo zamestnávateľ chce. Tak aj ja ako zamestnávateľ nemusím súhlasiť s tým, čo chce zamestnanec. Myslím, že som tým nič zlého nepovedal. Za tejto situácie v nemocnici musím hľadať tie najlacnejšie formy pracovnej sily.

SkryťVypnúť reklamu

Neobávate sa, že by tým utrpel pacient?

- Nie. Neutrpí. Je tu situácia, že sto ľudí musím, žiaľ, prepustiť, pretože je prezamestnanosť. Úväzok 0,9 je len kozmetická záležitosť. Máme prezamestnanosť nielen v oblasti sestier, nižšieho zdravotníckeho personálu, ale aj nezdravotníckeho personálu.

V administratíve?

- Či už je to v administratíve, v hospodársko-technickom úseku, alebo v rámci robotníckej kategórie... všade.

A vám pribudol asistent. Znamená to, že sú voľné miesta v administratíve?

- Nie sú voľné miesta. Sú vyplnené a vytvorené miesta, ktoré tu neboli a ktoré potrebujem, aby som mohol riešiť reorganizačnú zmenu v tejto nemocnici. Pretože tieto miesta tu neboli a sám to nemôžem zvládať. Doteraz tu neboli robené ani žiadne podobné reformy. Ideme na určitý krízový režim, potrebujeme všetko v nemocnici meniť. Bohužiaľ, že som priamo na to sám a potrebujem predĺžené ruky. Tým pádom som musel prijať ľudí, ktorí budú robiť činnosť, akú tu dovtedy nik nerobil. Okrem asistenta pre marketing a vonkajšie vzťahy som prijal aj ekonóma na ekonomické otázky. Napokon, toto je moje rozhodnutie, je to v mojej kompetencii a nemusel by som sa za to nikomu spovedať.

SkryťVypnúť reklamu

Do februára by mala nemocnica rozviazať pracovný pomer so stovkou ľudí.

- Začali sme už od tohto mesiaca. K prvému októbru sme znížili stav o 23 ľudí.

Budú sa nejaké oddelenia aj rušiť?

- Nebudú. Skôr by som povedal, že sa oddelenia zekonomizujú. U niektorých oddelení došlo k fúzii. Napríklad spojila sa hematológia s biochémiou. Centrálnu sterilizáciu pridávame k operačným sálam. Fúzie nám prinesú úsporu po všetkých stránkach.

V akej finančnej situácii je momentálne nemocnica? Aké dlhy vytvára?

- Keď som prišiel, priemerný dlh za prvý polrok tohto roka bol 6,9-milióna korún. Teraz je situácia relatívne vyrovnaná. Tento mesiac máme mínus 5,5-milióna korún. Ale je to ešte menej, pretože už za tento mesiac sme dali približne 800-tisíc na odstupné.

Koľko má nemocnica teraz zamestnancov?

- K dnešnému dňu 682.

Ako ste riešili odporúčanie hlavného kontrolóra KSK po vykonanej kontrole, prepustiť bývalého riaditeľa MUDr. Petra Krokavca a jeho námestníka pre hospodársko-technickú službu Ing. Pravoľuba Drahoša?

- V tomto prípade nemôžem tieto dve osoby dať na tú istú platformu. Doktor Krokavec robil riaditeľa, ale bol do nemocnice prijatý ako lekár. Ako riaditeľ sám požiadal o uvoľnenie a vrátil sa na svoje pôvodné pracovisko, ale nie na funkciu primára. Etabloval sa na oddelení traumatológie. Čo sa týka Ing. Drahoša, bol prijatý do funkcie námestníka a preto som to riešil výpoveďou. On sám nepožiadal o uvoľnenie. Ing. Drahoš má určité výhrady voči tomuto postupu a žiada, aby sme vytýčili mieru jeho zodpovednosti. Zistil som množstvo nedostatkov a osobne tvrdím, že za tento hospodársky výsledok musí byť niekto zodpovedný. A pokiaľ tu je námestník, tak to vyplýva z jeho pozície. Nechcem tým povedať, že to nepatrí aj smerom k bývalému pánu riaditeľovi. Jednoznačne patrí, ale on sa sám vzdal funkcie. Nemôžem ho trestať za veci z obdobia, keď som tu nebol.

Ako pokračuje vyšetrovanie úmrtia Kataríny Fehérovej?

- Momentálne je celý prípad na Ministerstve zdravotníctva SR, kde to znovu prešetrujú. Zdravotná komisia z KSK nedala, bohužiaľ, jednoznačný záver do dnešného dňa.

Čo znamená, že nedala jednoznačný záver?

- Komisia píše, že má málo dokumentácie od prijatia pacientky po operáciu, respektíve kolaps. Boli sme vyzvaní, aby sa toto niekoľkohodinové obdobie znovu dokladovalo lekármi, ktorí vtedy slúžili. My sme to urobili, ale podotýkam, že sme nedoplnili nové údaje. Službukonajúci lekár napísal znovu to, čo sa udialo a ako bola kontrolovaná od prijatia po piatu hodinu, kedy došlo k operácii. Znovu komisia povedala, že neakceptuje tieto vyjadrenia. To je trochu smiešne, povedal by som. Nenapísali sme nič nové, len to, čo tam už raz bolo a oni potom spätne povedali, že to neakceptujú. Ak si myslia, že v tom období sa malo robiť viac, nech to dajú na papier.

Zatiaľ nemáte žiadnu inú odpoveď?

- Nie. Povedali, že neboli sledované vitálne funkcie. Áno, je možné, že neboli kontrolované. Ale prečo?! Pretože pacientka pri prijatí o jednej bola vyšetrená, po krvácaní bola stabilizovaná, rozprávala a chodila po oddelení, komunikovala s pacientmi i so sestrou. Pýtam sa, prečo by sme mali každú polhodinu merať tlak i pulz, keď pacientovi nič nie je?! Ak to mali lekári robiť každú polhodinu, tak chcem vedieť, prečo. Chcel by som povedať, aby to ľudia nebrali ako situáciu, ktorú nechcem riešiť. Ale ja nemôžem riešiť principiálne zmeny na gynekológii, ak neviem, kto a či vôbec schybil. Pitevná správa potvrdila, že pacientka mala embolizáciu plodovou vodou. A to je zriedkavá, ale, žiaľ, smrteľná diagnóza.

Viete o tom, že mnoho rožňavských pacientiek chodí do revúckej nemocnice?

- Viem o tom. Ja som sa síce pýtal pána primára, ale nepotvrdil mi to. Povedal, že on úbytok pacientiek nebadá. Ale ja taktiež viem z počutia, že je to tak. Možno chodia nielen do Revúcej, ale aj inde. Veľmi rád by som v tejto súvislosti vyzval Rožňavčanov aj ostatných klientov rožňavskej nemocnice. Ak by mali problém, prosím ich, aby prišli za mnou. Sľubujem, že ak budem vedieť dôvody, zmením to. Zatiaľ vidím dôvody skôr v tom, že, bohužiaľ, sa stali často a následne za sebou nepríjemné veci. Mohla to byť aj zhoda okolností. Isteže, je to určité memento pre pacientov, začínajú sa obávať. Nemyslím však, že by sa mali čoho. Gynekológia tu bola dlhé roky, funguje aj teraz a pevne chcem veriť, že bude fungovať aj do budúcna. A verím, že dobre a že toto sú náhody, za ktoré mnohí nemôžu.

Predpokladám, že to platí aj pre ostatné oddelenia...

- To je to isté. Ja som tu robil pred ôsmimi, respektíve desiatimi rokmi, keď som tu zriadil urológiu. Stav aj ponímanie nemocnice bolo úplne iné. Neviem prečo. Odborníci sú tí istí, ako vtedy. Niekde sa stala chyba, ale neviem, kde. Chcel by som to vedieť od pacientov. Možno je to v oblasti určitej úrovne medicínskej starostlivosti, ktorá trochu poklesla. Možno aj v prístupe k pacientom, v nedôvere... Budem sa snažiť, aby som to čo najrýchlejšie napravil. Veď keď sa rušilo urologické oddelenie, klienti z Rožňavy a okolia mi prejavili dôveru množstvom podpisov na petícii. Verím, že mi ju prejavia aj teraz".

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 407
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 13 214
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 9 193
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 8 214
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 199
 6. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 6 978
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 608
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 960

Blogy SME

 1. Tomáš Jacko: Ako chytiť jednorožca alebo 5 tipov čo by malo HR robiť inak
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Vlasta Žampová: Satanskí mučenici apoštola Fica riadili vypaľovanie Slovenska
 4. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 5. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 6. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 7. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 8. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 863
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 665
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 275
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 993
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 885
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 774
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 278
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 996
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Za pokuty mali zaplatiť milión eur, poslanci im ich chcú odpustiť.


3. júl

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.


1. júl
Juraj Slafkovský počas MS v hokeji.

Slafkovský sa od olympiády vyšvihol na najvážnejšieho konkurenta Shanea Wrighta v boji o post jednotky draftu.


Šimon Čop 18 h
Logo podcastu Dobré ráno.

V júni padol historický teplotný rekord.


a 3 ďalší 2 h

Blogy SME

 1. Tomáš Jacko: Ako chytiť jednorožca alebo 5 tipov čo by malo HR robiť inak
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Vlasta Žampová: Satanskí mučenici apoštola Fica riadili vypaľovanie Slovenska
 4. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 5. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 6. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 7. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 8. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 863
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 665
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 275
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 993
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 885
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 774
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 278
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 996
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie