Korzár logo Korzár Gemer
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

V. Langer: Chcem vedieť od pacientov, kde je v rožňavskej nemocnici chyba

Rožňava - Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave prechádza rozsiahlymi zmenami. Začali sa júlovým odstúpením vtedajšieho riaditeľa a nástupom

MUDr. Vladimíra Langera (na fotografii) do funkcie riaditeľa, povereného vedením nemocnice. Po septembrovom výberovom konaní na post riaditeľa sa komisia Košického samosprávneho kraja (KSK) na ňom, ako na jedinom kandidátovi, zhodla.

Nemocnica prešla z takzvaného úväzku jeden na 0,9. Zamestnancom sa znížili mzdy o desatinu. Ako bude upravená dĺžka ich pracovnej doby, keď má byť prispôsobená ich ohodnoteniu?

- Veľmi jednoducho. Niekto si vyberie formu, že bude robiť o trištvrte hodinu menej v ten deň, niekto bude robiť presne tak do tretej, ako doteraz, s tým, že to vychádza na dva dni náhradného voľna. A tak si to vie ustrážiť vedúci alebo primár oddelenia. Dá sa to zladiť s tým, že sa musí zvýšiť rýchlosť práce, respektíve vyťaženosť. Každý si uvedomuje, že to bude väčšia záťaž, rýchlejšie budú musieť urobiť svoju prácu. Ale myslím, že vždy a všade sú rezervy a nie je to až také hrozné.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínali ste, že túto zmenu dobrovoľne podpísalo vyše 90-percent pracovníkov...

- ...94,5-percenta pristúpilo na túto záležitosť. Opakujem ešte raz, že to bola moja požiadavka, prosba. Nebolo to nariadenie. A verejne som sa poďakoval za to, že zamestnanci pochopili situáciu, v akej sa nachádza nemocnica.

Práve na verejné poďakovanie zareagovali niektorí ľudia slovami, že rozhodovanie síce bolo dobrovoľné, ale aj nie. Vraj bolo podmienené tým, že ak nesúhlasia, tak musia z nemocnice odísť.

- Nebolo to robené týmto spôsobom. Povedal som, že ak nebudú súhlasiť s určitými zmenami, nedá sa vylúčiť, že to budeme musieť riešiť aj rozviazaním pracovného pomeru u niektorých ľudí. Vysvetlil som ale, že to nie je tým podmienené. Berte to tak, že ak som súkromník a mám riadiť fabriku, existuje jedna požiadavka z mojej strany, druhá zo strany zamestnanca. On nemusí súhlasiť s tým, čo zamestnávateľ chce. Tak aj ja ako zamestnávateľ nemusím súhlasiť s tým, čo chce zamestnanec. Myslím, že som tým nič zlého nepovedal. Za tejto situácie v nemocnici musím hľadať tie najlacnejšie formy pracovnej sily.

Skryť Vypnúť reklamu

Neobávate sa, že by tým utrpel pacient?

- Nie. Neutrpí. Je tu situácia, že sto ľudí musím, žiaľ, prepustiť, pretože je prezamestnanosť. Úväzok 0,9 je len kozmetická záležitosť. Máme prezamestnanosť nielen v oblasti sestier, nižšieho zdravotníckeho personálu, ale aj nezdravotníckeho personálu.

V administratíve?

- Či už je to v administratíve, v hospodársko-technickom úseku, alebo v rámci robotníckej kategórie... všade.

A vám pribudol asistent. Znamená to, že sú voľné miesta v administratíve?

- Nie sú voľné miesta. Sú vyplnené a vytvorené miesta, ktoré tu neboli a ktoré potrebujem, aby som mohol riešiť reorganizačnú zmenu v tejto nemocnici. Pretože tieto miesta tu neboli a sám to nemôžem zvládať. Doteraz tu neboli robené ani žiadne podobné reformy. Ideme na určitý krízový režim, potrebujeme všetko v nemocnici meniť. Bohužiaľ, že som priamo na to sám a potrebujem predĺžené ruky. Tým pádom som musel prijať ľudí, ktorí budú robiť činnosť, akú tu dovtedy nik nerobil. Okrem asistenta pre marketing a vonkajšie vzťahy som prijal aj ekonóma na ekonomické otázky. Napokon, toto je moje rozhodnutie, je to v mojej kompetencii a nemusel by som sa za to nikomu spovedať.

Skryť Vypnúť reklamu

Do februára by mala nemocnica rozviazať pracovný pomer so stovkou ľudí.

- Začali sme už od tohto mesiaca. K prvému októbru sme znížili stav o 23 ľudí.

Budú sa nejaké oddelenia aj rušiť?

- Nebudú. Skôr by som povedal, že sa oddelenia zekonomizujú. U niektorých oddelení došlo k fúzii. Napríklad spojila sa hematológia s biochémiou. Centrálnu sterilizáciu pridávame k operačným sálam. Fúzie nám prinesú úsporu po všetkých stránkach.

V akej finančnej situácii je momentálne nemocnica? Aké dlhy vytvára?

- Keď som prišiel, priemerný dlh za prvý polrok tohto roka bol 6,9-milióna korún. Teraz je situácia relatívne vyrovnaná. Tento mesiac máme mínus 5,5-milióna korún. Ale je to ešte menej, pretože už za tento mesiac sme dali približne 800-tisíc na odstupné.

Koľko má nemocnica teraz zamestnancov?

- K dnešnému dňu 682.

Ako ste riešili odporúčanie hlavného kontrolóra KSK po vykonanej kontrole, prepustiť bývalého riaditeľa MUDr. Petra Krokavca a jeho námestníka pre hospodársko-technickú službu Ing. Pravoľuba Drahoša?

- V tomto prípade nemôžem tieto dve osoby dať na tú istú platformu. Doktor Krokavec robil riaditeľa, ale bol do nemocnice prijatý ako lekár. Ako riaditeľ sám požiadal o uvoľnenie a vrátil sa na svoje pôvodné pracovisko, ale nie na funkciu primára. Etabloval sa na oddelení traumatológie. Čo sa týka Ing. Drahoša, bol prijatý do funkcie námestníka a preto som to riešil výpoveďou. On sám nepožiadal o uvoľnenie. Ing. Drahoš má určité výhrady voči tomuto postupu a žiada, aby sme vytýčili mieru jeho zodpovednosti. Zistil som množstvo nedostatkov a osobne tvrdím, že za tento hospodársky výsledok musí byť niekto zodpovedný. A pokiaľ tu je námestník, tak to vyplýva z jeho pozície. Nechcem tým povedať, že to nepatrí aj smerom k bývalému pánu riaditeľovi. Jednoznačne patrí, ale on sa sám vzdal funkcie. Nemôžem ho trestať za veci z obdobia, keď som tu nebol.

Ako pokračuje vyšetrovanie úmrtia Kataríny Fehérovej?

- Momentálne je celý prípad na Ministerstve zdravotníctva SR, kde to znovu prešetrujú. Zdravotná komisia z KSK nedala, bohužiaľ, jednoznačný záver do dnešného dňa.

Čo znamená, že nedala jednoznačný záver?

- Komisia píše, že má málo dokumentácie od prijatia pacientky po operáciu, respektíve kolaps. Boli sme vyzvaní, aby sa toto niekoľkohodinové obdobie znovu dokladovalo lekármi, ktorí vtedy slúžili. My sme to urobili, ale podotýkam, že sme nedoplnili nové údaje. Službukonajúci lekár napísal znovu to, čo sa udialo a ako bola kontrolovaná od prijatia po piatu hodinu, kedy došlo k operácii. Znovu komisia povedala, že neakceptuje tieto vyjadrenia. To je trochu smiešne, povedal by som. Nenapísali sme nič nové, len to, čo tam už raz bolo a oni potom spätne povedali, že to neakceptujú. Ak si myslia, že v tom období sa malo robiť viac, nech to dajú na papier.

Zatiaľ nemáte žiadnu inú odpoveď?

- Nie. Povedali, že neboli sledované vitálne funkcie. Áno, je možné, že neboli kontrolované. Ale prečo?! Pretože pacientka pri prijatí o jednej bola vyšetrená, po krvácaní bola stabilizovaná, rozprávala a chodila po oddelení, komunikovala s pacientmi i so sestrou. Pýtam sa, prečo by sme mali každú polhodinu merať tlak i pulz, keď pacientovi nič nie je?! Ak to mali lekári robiť každú polhodinu, tak chcem vedieť, prečo. Chcel by som povedať, aby to ľudia nebrali ako situáciu, ktorú nechcem riešiť. Ale ja nemôžem riešiť principiálne zmeny na gynekológii, ak neviem, kto a či vôbec schybil. Pitevná správa potvrdila, že pacientka mala embolizáciu plodovou vodou. A to je zriedkavá, ale, žiaľ, smrteľná diagnóza.

Viete o tom, že mnoho rožňavských pacientiek chodí do revúckej nemocnice?

- Viem o tom. Ja som sa síce pýtal pána primára, ale nepotvrdil mi to. Povedal, že on úbytok pacientiek nebadá. Ale ja taktiež viem z počutia, že je to tak. Možno chodia nielen do Revúcej, ale aj inde. Veľmi rád by som v tejto súvislosti vyzval Rožňavčanov aj ostatných klientov rožňavskej nemocnice. Ak by mali problém, prosím ich, aby prišli za mnou. Sľubujem, že ak budem vedieť dôvody, zmením to. Zatiaľ vidím dôvody skôr v tom, že, bohužiaľ, sa stali často a následne za sebou nepríjemné veci. Mohla to byť aj zhoda okolností. Isteže, je to určité memento pre pacientov, začínajú sa obávať. Nemyslím však, že by sa mali čoho. Gynekológia tu bola dlhé roky, funguje aj teraz a pevne chcem veriť, že bude fungovať aj do budúcna. A verím, že dobre a že toto sú náhody, za ktoré mnohí nemôžu.

Predpokladám, že to platí aj pre ostatné oddelenia...

- To je to isté. Ja som tu robil pred ôsmimi, respektíve desiatimi rokmi, keď som tu zriadil urológiu. Stav aj ponímanie nemocnice bolo úplne iné. Neviem prečo. Odborníci sú tí istí, ako vtedy. Niekde sa stala chyba, ale neviem, kde. Chcel by som to vedieť od pacientov. Možno je to v oblasti určitej úrovne medicínskej starostlivosti, ktorá trochu poklesla. Možno aj v prístupe k pacientom, v nedôvere... Budem sa snažiť, aby som to čo najrýchlejšie napravil. Veď keď sa rušilo urologické oddelenie, klienti z Rožňavy a okolia mi prejavili dôveru množstvom podpisov na petícii. Verím, že mi ju prejavia aj teraz".

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 2. Bezbariérové vozidlo
 3. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 4. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Zelená Bratislava
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Ruža zmeny
 9. Úpravy automobilov pre ZŤP
 10. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 882
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 161
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 876
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 735
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 407
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 10 640
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 087
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 123
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 080
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 906
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.

Ilustračné foto.

Koronavírus na Slovensku: Prezidentka nepodporuje sankcie za odmietnutie testovania (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní bezpečnostnej rady.
Zamestnanci spoločnosti Volkswagen Slovakia pracujú na výrobnej linke.
Komentár Petra Schutza

Významná časť národa už dávno žije v osobnom lockdowne

Medzi tmami a hmlami.

Peter Schutz.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop