ktorých tam samospráva vysťahovala do sociálnych bytov. A odvtedy sa podľa Magdalény Nogeovej nezaoberá jedenásť pôvodných rodín na ulici ničím iným, len 26 rodinami neplatičov, bývajúcich v dvoch domoch. "Kradnú, čo im príde pod ruky, rozsekávajú káble. Nenájdete jediný zatvorený kanál, kradnú už aj skruže, upchávajú kanalizáciu, rozobrali administratívne budovy niekdajších baní, objekt pedagogicko - psychologickej poradne, zdemolovali celú mestskú časť!"
Brány už ľudia zamykajú na špeciálne poistky. Polícia vraj prejde po ulici s autom často, ale podľa obyvateľov to nestačí. "Minule kameňom takmer vybili oko obyvateľke, ktorá býva v ich bezprostrednom susedstve."
A aby nebolo takýchto výčinov málo, na neuhrádzanie za spotrebu vody v sociálnych bytoch doplatili pred pár dňami aj obyvatelia, ktorí poctivo vyplácajú každú faktúru. Vodári odpojili od prívodu neplatičov, ale aj platičov. Hoci po urgencii dodávku znovu obnovili, problém sa tým nevyriešil. Ako hovorí M. Nogeová, výpadky vody či energie sú bežné.
Obyvatelia podali sťažnosti na množstvo inštitúcií. Úrad vlády SR aj splnomocnenkyňa vlády pre riešenie rómskych otázok Klára Orgovánová odkazujú na mesto. "Neraz sme sa sťažovali primátorovi, poslancom, spisovali petície... Poslanci to ignorujú, ale už nevieme, na koho sa obrátiť, čo robiť," hovorí M. Nogeová a pridáva šokujúce odporúčanie od jedného z radných. "Odsťahuj sa," povedal vraj jeden z tých, na pleciach ktorých dávajú obyvatelia zodpovednosť za problémy, obťažujúce obyvateľov, riadne platiacich dane mestu. "Poslanci tu vôbec nechodia. Pochopili by, keby tu ostali čo i len týždeň. Nedomysleli, čo sa stane, ak nechajú spoločný vodovod. A vopred som ich na to ešte ako poslankyňa upozorňovala," dušuje sa M. Nogeová.
Momentálne je síce táto časť mesta bez poslanca v zastupiteľstve, býva v nej však sám primátor František Kardoš. "Ľutujem, je to obrovský problém, ale verte mi, kdekoľvek by sme neplatičov dali, všade by sme narážali na odpor. Odpoveď Úradu vlády SR, že za problém je zodpovedné mesto, akceptujem. Ale samosprávy jednoducho nie sú schopné vytvoriť sami systémové opatrenia.," myslí si primátor, ktorý registruje problémy len pri nočných hlučných "zábavách" spoluobyvateľov.
Ako hovorí, dvakrát sa stretol s vedením mestskej aj štátnej polície a rokovali o tom, ako zabrániť vykupovaniu železa. Nariadil zintenzívniť pochôdzkovú činnosť mužov zákona a hľadá priestory pre škôlku, aby sa mohli deti naučiť aspoň hygienickým návykom. "Ale rómska problematika nie je len problémom miest, ale aj štátu," dodal.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer