Základnej škole (ZŠ) Jura Hronca v Rožňave Eva Radótzyová.
Ako jediná Gemerčanka zostavy zo Slovenska tam spolu so 60 učiteľmi z 13 krajín Európy uzatvárala partnerstvá medzi ZŠ. Na kontaktnom seminári organizovanom Národnou kanceláriou Európskej únie (EÚ) sa zaoberali programom Socrates. Rožňavská ZŠ je už zapojená jeho podprogramu a keď jej národná kancelária do augusta schváli školský projekt, žiaci budú cestovať po piatich krajinách Európy. Spoznajú ich kultúrnu i tradície a čo je najhlavnejšie, zdokonalia sa v angličtine.
"V Istanbule každá škola predstavila svoj projekt. Ak sa vyskytli viaceré s podobným zameraním, jednotlivé krajiny sa spojili do skupín. Spoločne sa budú uchádzať o peniaze z EÚ. Naša škola uzavrela partnerstvo s Gréckom, Írskom, Fínskom, Nórskom a Litvou, možno pribudne aj Turecko. Je to veľmi sľubné zoskupenie, pretože krajiny sú od seba dosť vzdialené, rozdiely sú väčšie a tým pádom sa napĺňa aj cieľ programov spoznávať sa a zbližovať sa s čo najvzdialenejšími kultúrami. Myslím, že máme šancu uspieť, pretože aj v Istanbule sa o našom projekte vyjadrovali optimisticky," hovorí E. Radótzyová.
Trojročný projekt je vhodný pre deti od 6 do 14 rokov. Je rozdelený do troch etáp s dôrazom na environmentálnu výchovu, šport a kultúru. Prvý rok sa zúčastnené krajiny budú zaoberať športmi a detskými hrami, typickými pre ten ktorý štát. Druhý rok rozprávkami, históriou a umením a tretí rok životným prostredím. Výsledkom každej etapy bude unikátny produkt v podobe spoločnej knižnej publikácie, CD nosiča, či videokazety, kde budú zosumarizované typické prvky z toho ktorého odvetvia zo šiestich štátov.
Po celý čas budú komunikovať prostredníctvom internetu, eventuálne budú organizovať výmenné pobyty. Táto správa sa v rožňavskej ZŠ stretla s okamžitým úspechom. Pár hodín potom, ako učiteľka angličtiny priletela z Turecka na Slovensko a oznámila, že prvá ich cesta povedie zrejme do Grécka, už sa hlásili prví záujemcovia. Ani jednej z krajín už nie je Slovensko neznáme. V prvý deň pobytu však musela E. Radótzyová neustále opakovať, že Slovensko nie je Slovinsko, že už nie je súčasťou Československa. Veta: "Sme zo Slovenska, nie zo Slovinska!", sa stala akousi formulkou už pri prvom kontakte. Možno si to lepšie zapamätali aj vďaka ukážkam našich tradícií, ktoré v Istanbule predstavili štyria Slováci. Určite totiž Turci nezabudnú na 56-percentnú slivovicu. "Vypili ju, ale bolo vidieť, že je pre nich prisilná," odhaľuje úsmevné zákulisie kontaktného seminára Gemerčanka. Zahraniční si okrem slivovice privoňali aj k borovičke, pozreli si korbáče aj slovenskú ľudovú tvorbu.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer