Súkromnú vysokú školu so vzdelávaním v bakalárskych programoch: riadenie projektov turizmu, športu a rekreácie, chcela založiť rovnomenná nezisková organizácia. Protagonistom vzniku novej vysokej školy bol docent Inštitútu turizmu a hotelového manažmentu Prešovskej univerzity Milan Ďuriček. S projektom prišiel pred viac než rokom a oboznámil s ním aj vedenie samosprávy v Rožňave. Podľa pôvodných predstáv mala vysoká škola fungovať už v tomto školskom roku. Jej vznik sa však odďaľoval kvôli akreditácii, ktorú nakoniec nezískala. Podľa Študentskej rady vysokých škôl a Rady vysokých škôl, má Slovensko príliš veľa vysokých škôl a trh s nimi je presýtený. Niektorí odborníci sú presvedčení, že nepotrebujeme ďalšie vysoké školy, i keď konkurencia kvalitného súkromného sektora by bola v tomto prostredí vítaná. Napríklad v Poľsku je veľa súkromných vysokých škôl ale veľmi rozdielnej kvality. SR má v súčasnosti 27 vysokoškolských inštitúcií, z toho štyri súkromné. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay si myslí, že vysoké školy nedokážu pri súčasnom počte garantovať kvalitu z vlastných zdrojov a preto by tie nové museli nakupovať profesorov zo zahraničia, čo by malo negatívny vplyv na výskum a konzultácie. Aj ministerstvo školstva považuje kvalitu vysokých škôl za prioritnú, aby sa nezriaďovali iba fabriky na tituly.
"Súčasný náročný proces akreditácie je dostatočnou zárukou kvality," uviedla hovorkyňa ministerstva Monika Murová. Na otázku, čo bude ďalej s projektom rožňavskej vysokej školy, nechcel teraz M. Ďuriček odpovedať. "Jeho autori si potrebujú premyslieť ďalšie kroky," povedal. Nevylúčil však , že by projekt mohol pokračovať ďalej v inej podobe a uchádzal by sa znova o akreditáciu. Podľa Ďuričeka bol projekt šesťsemestrálneho štúdia so 60 študentmi v jednom ročníku, za ktorým stáli pedagógovia Prešovskej univerzity a Technickej univerzity v Košiciach, seriózny a reálny. Vedenie rožňavskej samosprávy vyjadrilo projektu podporu. "Škola vstupuje na slovenský trh vysokých škôl s ponukou originálneho, žiadaného a zaujímavého štúdia, prispôsobeného globálnym potrebám expandujúceho priemyslu služieb voľného času," uviedol pri jeho prezentácii. Vzdelávanie v škole malo byť zamerané na modernú prípravu manažérov v turizme, športe a rekreácii, s dôrazom na odbornosť, nadpriemernú jazykovú výbavu a organizačné schopnosti. Škola mala nepriamo podporovať rozvoju cestovného ruchu v Gemeri. Financovanie prevádzky malo byť zo školného, z kapitálu zakladateľov, z grantov EÚ, pôžičiek a sponzorských darov. Ročné prevádzkové náklady odhadli zriaďovatelia asi na 5-miliónov korún.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer