snahu o zachovanie pôvodnej podoby parku, ktorý začali budovať v 18. storočí, maria vandali, pravdepodobne maloletí. Stačí, že jeden deň nainštalujú informačné tabule pre návštevníkov, na druhý deň už plávu v rybníku. Ak zo stromu v parku spadne väčší kus dreva, vzápätí ho pracovníci nájdu v rigole. A kým vandalom trvá jeho upchatie pár minút, pracovníci múzea sa s vyťahovaním vodou nasiaknutého kusiska dreva boria aj hodiny. Nedávno pracne ostrihali barokovú kresbu z buksusu, na druhý deň z nej bolo torzo. Niekto ukradol dva alumíniové stĺpiky, na ktorých stoja informačné tabule, v rotunde zase založil oheň, pomaľoval aj vzácne sochy a vytrhol hromozvody. Pohľad na zničené lavičky pre turistov sa už stal bežným. Rovnako tak kusy betónu v potoku. Podľa všetkého sa zdá, že niekto si takýmto vyčíňaním len kráti čas.
"Niekedy už máme pocit, že nič nové sa robiť neoplatí. Stále nám to niekto zničí a my už nevieme, čo robiť, aby sa to neopakovalo. Istý čas sme v parku zamestnávali strážnika. Kým však prešiel z jedného konca veľkého parku na druhý, na tom prvom sa práve devastovalo. Nie je v naše moci prichytiť páchateľa na mieste činu," hovorí znechutená vedúca oddelenia historickej zelene Múzea Betliar Brigita Nagyová.
Ako ďalej informuje, nespratníci narobili už škody za desiatky tisíc korún. V 57-hektárovom parku je okolo jedenásť objektov rôznej architektúry, niekoľko sôch a desiatky vzácnych drevín a rastlín s nevyčísliteľnou spoločenskou hodnotou. Okrem stavieb je park známy aj vodnými atrakciami, no aj vodný systém bol už niekoľkokrát poškodený. Park so zvláštnou atmosférou je verejnosti prístupný nepretržite. "Robíme tak kvôli návštevníkom, aby si sem mohli prísť oddýchnuť," argumentuje B. Nagyová.
Zástupca riaditeľa OR PZ a riaditeľ Úradu Justičnej a kriminálnej polície OR PZ v Rožňave Vlastimil Demjan navrhuje stretnutie všetkých zainteresovaných strán: dotknutej organizácie, starostu obce, predstaviteľov škôl a rodičov. "V prvom rade si treba uvedomiť, že vlastník majetku má práva, ale aj povinnosti vrátane zabezpečenie majetku. Samozrejme, ak dôjde k trestnému činu, je povinnosťou polície zaznamenať to, ale nemôže tam byť nepretržite. Ak by vedeli povedať, o akých páchateľov ide, nech sa obrátia na nás a my sme ochotní vstúpiť do jednania s rodičmi. Musíme však mať nejaké informácie. Môžeme posilniť hliadky okolo parku, ale problém sa musí riešiť komplexne, nielen zo strany polície".
Vyše dvestoročný park nie je kompletne oplotený a momentálne nemá ani strážnika. "Museli sme ho prepustiť, lebo Slovenské národné múzeum znižovalo stavy. Na stráženie teraz niet peňazí," vysvetľuje riaditeľka Múzea Betliar Eva Lázárová s tým že uzavretie parku a vstupnej brány najmä vo večerných hodinách v zimnom období síce prichádza do úvahy, ale bolo by to posledné riešenie. E. Lázárová skôr uprednostňuje spomínané stretnutie a súhlasí s tým aj starosta Július Farkašovský. "Sledujeme situáciu, vieme o problémoch sa vandalizmom, hoci na každom podujatí vštepujeme ľuďom do pozornosti, že park si treba chrániť. Ak však vedia pracovníci múzea, o ktoré rodiny by eventuálne mohlo ísť, netreba ma prosiť, zorganizujeme stretnutie a rozšírime osvetu," sľubuje starosta.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer