Slovenska. K zásadnej politickej zmene došlo bez násilia, len štrnganím kľúčov desaťťisícov zhromaždených demonštrantov na námestiach, Rožňavu nevynímajúc.
Tunajšie Námestie baníkov sa prvýkrát zaplnilo v deň konania generálneho štrajku, 27. novembra 1989. Napriek úsiliu mladých komunistov zo vtedajšieho okresného vedenia Socialistického zväzu mládeže sa im priebeh demonštrácie vymkol spod kontroly už v jej úvode, keď 10 dní po udalostiach v Prahe na Národní třídě trúfalo oslovili zhromaždených slovami "Vážené súdružky a súdruhovia". Vypískaní sa museli stiahnuť do úzadia a vypočuť si spolu s ďalšími členmi miestnej komunistickej oligarchie, schovanej v neďalekom parku, prvé verejne vyslovené slobodné slová Rožňavčanov po 40 rokoch komunistickej neslobody. Museli si vypočuť hlasné odsúdenie svojho hanebného vyhlásenia, keď ešte týždeň po udalostiach v Prahe komunistickí pohlavári v Rožňave žiadali zakročiť proti demonštrujúcim študentom, ku ktorým sa postupne pridávali herci a čoraz väčšie masy ľudí spoznávajúcich chuť slobody.
V podnikoch, v úradoch, všade, kde mali komunisti svoje stranícke bunky a nomenklatúrne kádre napchaté do riadiacich funkcií, zastrašovali svojich zamestnancov, zakazovali im účasť na mítingoch. Len odvaha demonštrujúcich ich pripravila o výsady, dedené v súdružských rodinkách z pokolenia na pokolenie. Vypestovali spomedzi seba kastu nedotknuteľných, ale sotva priemerných ľudí bez schopnosti chápať zmysluplnosť života v podmienkach tvoriacej sa demokracie a slobody. Dodnes to nevedia. Vystrašení a tápajúci v novej situácii márne čakali na presné pokyny zo svojich ústredných výborov, ba niektorí možno aj na pomoc tzv. Ľudových milícií.
Ľudia, ktorí prišli v tie novembrové dni aj na rožňavské námestie, pochopili oveľa viac. Pochopili neopakovateľnú príležitosť zbaviť sa raz a navždy tejto patologickej moci, ktorá 40 rokov devastovala hrdé a úspešné Československo. Zrodil sa občan.
Dnes, po 15 rokoch, sme v Rožňave, žiaľ, naďalej svedkami pretrvávania červených bratstiev, ktoré v oných novembrových dňoch načas kamsi zaliezli, aby sa neskôr chopili nových príležitostí. Dušan Hanák ich nazval v jednom zo svojich filmov trefne : zvláštne bytosti. Bez sebareflexie a pokory, bez pocitu prehry. Naopak, mnohí z nás môžu mať ešte aj dnes tento pocit celkom oprávnene. V stredu podvečer o 17.00 hod. prídeme na Námestie baníkov v Rožňave vzdať poctu myšlienkam Novembra 1989 zapálením sviečok a tichou spomienkou. V tých studených novembrových dňoch pred 15 rokmi sa zrodila aj slobodná Rožňava. Napriek mnohým problémom, ktoré nás trápia a znepokojujú, je to najvýznamnejší sviatok našich novodobých dejín. Sviatok slobody, demokracie a hodnôt, ktoré by sme mali neustále vyznávať a zveľaďovať.
Členovia hnutia Verejnosť proti násiliu v Rožňave z Novembra 1989: I. Dianiška, geológ, bývalý poslanec SNR za VPN, B. Hefler, politológ a publicista, E. Kušnierová, historička umenia, G. Tököly, archeológ a historik
Autor: Nežná cesta k slobode
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer