dediny. Práve Štítnik si prekladateľ projektu Železná cesta, Regionálna rozvojová agentúra v Rožňave (RRA), vytypovala ako ukážku toho, že aj keď nie sú v Gemeri typické znaky histórie v pôvodnej podobe, je možné ich turistom ukázať aspoň prostredníctvom vystavených exponátov. Ako informoval riaditeľ RRA Miroslav Boldiš, projekt stál 46-tisíc Eur, z programu Phare putovalo 41-tisíc korún, zvyšok investovala agentúra.
"Železná cesta je len začiatok budovania infraštruktúry, akýchsi zastavení na jednotlivých trasách Gemera. Samosprávy a podnikatelia môžu neustále vstupovať do tohto živého projektu, žiadať o peniaze zo štrukturálnych fondov. Jednoznačným cieľom je podpora turizmu".
Projekt má tri etapy, jedna z nich prebieha na Gemeri a nadväzuje na projekt Európska železná cesta. Symbolizuje tvrdú prácu gemerských baníkov, hutníkov, železiarov v tých obciach, ktoré týmito remeslami vynikali. "Niektoré obce už navrhli, že by sa zapojili napríklad vybudovaním baníckych chodníkov, cyklotrás okolo banských štôlní, projektmi na zbieranie minerálov. Je množstvo možností, ako turistov prilákať".
Štítnická výstava obsahuje približne 40 exponátov zo železa a medi. Mnohé dodali miestni obyvatelia, ostatné zapožičalo Slovenské technické múzeum v Košiciach, Východoslovenské múzeum v Košiciach a závod SMZ Kunová teplica. Okrem toho dokumentujú železiarenskú históriu aj fotografie. Partnerom projektu je Obec Štítnik.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer