Rožňava/Revúca - Nový zákon o sociálnom poistení, ktorý nadobudol platnosť v januári tohto roku priniesol do praxe zmeny aj v oblasti výplaty
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nemocenských dávok. Jedno však ostalo a to kontrola chorých, maródujúcich ľudí, či ináč povedané kontrola liečebného režimu. Hoci počet tých, ktorí maródujú poklesol, kontrolóri zo sociálnej poisťovne ešte stále nachádzajú, či nenachádzajú doma, takpovediac zdravých nemocných. Ako sme sa mali možnosť dozvedieť, dokazovanie zo strany sociálnej poisťovne, že v niektorých prípadoch je chorý človek vlastne podvodník je zložité. A to nie len preto, že vynachádzavosť našich občanov nepozná hranice, ale aj pre nespoluprácu samotných lekárov, ktorí podnet na kontrolu dajú len zriedka.
Kontroly u chorých, ktorí maródujú viac ako 10 dní, sa vykonávajú na podnet buď samotnej sociálnej poisťovne, lekára, zamestnávateľa, či na anonymný podnet napríklad suseda. Z celkového počtu kontrolovaných sa porušenie liečebného režimu podarí dokázať len v malom množstve. To však len nie je dôkazom toho, že naši ľudia poctivo doma odležia maródku, ale aj dôkazom vynaliezavosti občanov. V roku 2003 bolo v Rožňavskom a Revúckom okrese vykonaných 3 501 kontrol. Podozrení na porušenie liečebného režimu bolo 1 398 a v tomto prípade si kontrolovaný našiel odkaz - boli sme na kontrole, nenašli sme vás doma. "Potvrdenie z porušenia liečebného režimu sa podarilo preukázať v 22 prípadoch. A čo sa udialo zo zvyškom? Vysvetlím vám zvláštny úkaz, ktorý sa po nechaní oznamu o kontrole začína diať," vysvetľuje MUDr. Vladimír Hraško z oddelenia lekárskej posudkovej činnosti Sociálnej poisťovne v Rožňave. Záznamy hovoria o tom, že 748 kontrolovaných pacientov, ukončilo maródovanie v deň, keď ich kontrola nenašla doma. "To znamená, že naša návšteva ich "zázračne vyliečila" a oni mohli opäť nastúpiť do zamestnania". Zvyšok pacientov, teda presne 628 sa ospravedlnilo. "Ospravedlnili sa buď tým, že boli u lekára a v čase kontroly už cestovali autobusom domov a minuli sme sa. Čo sa samozrejme ťažko vyvracia. Prípadne si pacienti zaobstarajú potvrdenie, že boli na akútnom ošetrení u zubára, či niekde inde," vyratuváva doktor Hraško.
Vynaliezavosť ľudí naozaj nepozná hranice a možnosti kontrolórov sú obmedzené. Aj tak však kontroly majú zmysel. V rámci celého Slovenska je priemer vykonaných kontrol 37,9 percent. V Rožňavskom a Revúckom okrese je to 67,14. Aj vďaka tomuto počtu si ľudia rozmyslia, či chcú maródovať a či risknú vybavovať si v čase maródky napríklad vedľajšie kšefty. "Kontrola liečebného režimu má súvis aj s takzvanou čiernou prácou. Dvoj, trojtýždňová práceneschopnosť, je často cesta k tomu, ako si privyrobiť nejakú tu korunu navyše. A ľudí v našom regióne to žiaľ pri terajšej ekonomickej situácií zvádza práve k porušeniu liečebného režimu," uviedla riaditeľka Sociálnej poisťovne v Rožňave Ing. Ľudmila Červenáková. Za prvý polrok 2004 sa na dávkach, ktoré sa nevyplatili 22 "podvodníkom" ušetrilo v Rožňave 11 414. "Možno sa to bude zdať malá suma a niekto môže namietať, že kontroly sú neefektívne. Ale pripočítať musíme aj ušetrenú sumu, ktorú by sme vyplatili zázračne vyliečeným, čo vyzdraveli hneď po našej návšteve. A keďže ide o dlhodobo chorých, ktorí by mohli maródovať ešte dva, možno tri týždne navyše, v balíku ušetrených prostriedkov sa tak ocitne pekná suma peňazí," dodáva riaditeľka Červenáková. Výška sumy, je zároveň ovplyvnená nízkou príjmovou úrovňou zamestnancov. U nás ide spravidla o odmeňovanie na úrovni minimálnej mzdy, no v Bratislave je suma nemocenského vyratúvaná z vyšších mzdových základov.
Nájdu sa však aj zamestnanci, ktorí napriek tomu, že sú chorí nevyužijú PN a pracujú ďalej. Na maródku, často už v stave keď si vážne chorí sa odhodlajú vtedy, keď zamestnávateľ ohlási hromadné prepúšťanie. V rámci ochrannej lehoty si tak často riešia svoju ekonomickú situáciu a nahrádzajú liečenie a sním súvisiacu maródku, ktoré si ako zamestnaní nemohli z ekonomických dôvodov dovoliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer