ratkovského kostola. Nezvyčajná akcia si vyžiadala tri dni namáhavej práce v ťažkých podmienkach. Hoci chlapi vedeli, čo ich nad hlavnou loďou kostola čaká, prekvapil ich neznesiteľný zápach a všadeprítomný prach.
"Pracovali sme so šatkami a respirátormi na tvárach. Najprv sme riešili spôsob odvodu trusu. Ani správca kostola si nevedel predstaviť, ako to odtiaľ dostaneme. Ku kostolu sme pristavili hasičský rebrík so šmykom na spúšťanie dreva a takto sme trus naukladaný vo vreciach zosúvali z povaly," hovorí zoológ NP Ervín Hapl.
Skupina pracovala denne až do zotmenia. Haldy trusu dosahovali miestami vyše metrovú výšku. Najviac toho bolo nad oltárom. Hrozilo, že ak by prišiel prudký dážď a spadol by len kus z eternitovej strechy, váha trusu by sa znásobila a vážne by ohrozovala statiku kostola. "Také množstvo trusu sa tam mohlo nazbierať za približne 50 rokov. Netušili sme, koľko toho tam je, až kým sme nevypratali poslednú kopu. Čakali sme však väčšie množstvo."
Výsledkom bolo 506 vriec, pričom jedno z nich vážilo zhruba 20 kilogramov. Akcia sa stretla s okamžitým záujmom miestnych obyvateľov. Už počas vypratávania prišlo niekoľko z nich pre vrece, obsah ktorého môže poslúžiť ako kvalitné organické hnojivo. Podľa E. Hapla výsledky analýzy potvrdili, že je vhodné na hnojenie čohokoľvek, avšak je nutné používať ho v malých dávkach, pretože je koncentrované. Povala je momentálne vyčistená a ochranári dúfajú, že táto "nevďačná", hoci potrebná akcia nebude mať tak skoro repete. "Možno to bude robiť nasledujúca generácia," podotýka s úsmevom E. Hapl. "Nechcel by som si to zopakovať. Bolo to po každej stránke veľmi ťažké."
Národná kultúrna pamiatka z 15. storočia v Ratkovej je raritná hlavne tým, že na jej povale žije najväčšia kolónia netopiera obyčajného a ostrouchého na Slovensku. Ochranári narátali až 5-tisíc kusov týchto chránených zvierat. Hoci domáci už roky vedeli, že v ich dedine žije kolónia netopierov, ani zďaleka netušili, v akom množstve, koľko trusu na povale kostola vyprodukuje a ako tým statiku budovy ohrozuje. Výsledok minulotýždňovej akcie je dôležitý i pre ochranárov, ktorí získali nové poznatky odborného charakteru. Spomínaný kostol je totiž len jeden z niekoľkých v Gemeri, v ktorých žijú kolónie netopierov. Tie "ratkovské" sa vrátia po prezimovaní späť približne v apríli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer