Muráň - Od marca do decembra zahynulo na stĺpoch elektrického vedenia 59 vtákov siedmich druhov. Išlo pritom len o 60-kilometrový úsek v okresoch
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Revúca, Rimavská Sobota a Lučenec. Informoval o tom ako jednej z najzávažnejších ekologických hrozieb zdedených z minulosti riaditeľ Národného parku (NP) Muránska planina Marcel Uhrin.
"Medzi uhynutými vtákmi bol bocian biely, myšiak lesný, myšiarka ušatá, krkavec čierny, vrana, havran a straka. Celková spoločenská hodnota týchto vtákov je takmer 700-tisíc korún. Štatistiky dokazujú, že i na krátkych úsekoch elektrických vedení dochádza k veľkým škodám. Aj pri veľmi schematickom prepočítaní na územie celého Slovenska by sa výška škôd vyšplhala veľmi vysoko. Odhaduje sa, že ročne zahynie v dôsledku usmrtenia elektrickým prúdom na Slovensku 10 až 15-tisíc vtákov. Škody predstavujú niekoľko miliónov korún".
Správa NP Muránska planina sa problému intenzívne venuje už niekoľko rokov. Najvýznamnejšie línie zabezpečila v rokoch 1997 až 2003 hrebeňovými zábranami, ktoré nedovolia vtákom zosadnúť na stĺp. V poslednej dobe sa to realizuje cez projekt Life, financovaný Európskou komisiou. "Najjednoduchším riešením by bola zmena konštrukcie stĺpov s umiestnením izolátorov a vodičov tak, aby znemožňovali dosadanie vtákov. Upozorňujú na to organizácie štátnej ochrany prírody aj mimovládne organizácie," dodáva M. Uhrin.
Inkriminovanými stĺpmi sú tie v tvare písmena T s izolátormi na priamej konzole. Podľa našich informácií sa energetici riešeniu problému nevyhýbajú, ale chcelo by to zmenu noriem, čo je dlhodobý a finančne náročný proces.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer