Psychológa potrebuje pred Vianocami čoraz viac ľudí
Rožňava Z roka na rok pribúda v rožňavskom Centre poradensko psychologických služieb klientov, ktorí si pred Vianocami nevedia poradiť so svojimi
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
problémami. Prax psychologičky Babely Ivanovej (na fotografii) jednoznačne ukazuje, že v posledných rokoch trápia Gemerčanov najmä finančné problémy. S nimi idú ruka v ruke rodinné nezhody, pocity frustrácie, neschopnosti a dokonca aj depresívne stavy. Tieto pocity sa zintenzívňujú zvlášť pred Vianocami, kedy sa človek na každom kroku stretáva s charakteristikou sviatkov ako dní pokoja, lásky a hojnosti. B. Ivanová sa s klientmi, ktorí nevidia riešenie svojej situácie, stretáva každý rok už od novembra až do Vianoc.
"Sú to muži, ale aj ženy vo vekovej kategórii, ktorá stále klesá. Momentálne potrebujú pomoc už aj 30-roční ľudia. Tých, ktorí majú rodiny, trápi, že nevedia svojim manželkám a deťom kúpiť taký darček, po akom túžia. Veľmi by im chceli splniť želanie, ale nemajú na to. Prídu už v stavoch, ktoré sú odrazom predchádzajúcich stresov, v návale emócií, súvisiacich s blížiacimi sa Vianocami. Chýbajú im peniaze, následkom toho pokoj, láska, šťastie," hovorí psychologička, ktorá registruje rozdiely v chápaní ťažkých situácií u žien aj u mužov. Stáva sa totiž, že práve manželka vyburcuje u muža pocity bezmocnosti a neschopnosti, lebo sa mu nedarí nájsť si prácu. Muži sa zase trápia, lebo nevedia rodinu materiálne zabezpečiť.
"Prídu aj ľudia, ktorí žijú osamotene a hoci majú rodičov, alebo súrodencov a priateľov, je im to málo. Alebo potom aj stáli klienti, s ktorými sme boli v terapii napríklad na jar, liečba bola prerušená a pred Vianocami to na nich znovu doľahne".
Ľudia, ktorých predvianočná atmosféra negatívne poznačí, bývajú emocionálne rozladení, nie sú schopní sústrediť sa, sú plačliví, uzatvárajú sa do seba a hoci nechcú byť sami, nevyhovuje im ani spoločnosť. Pre pomoc k psychológovi zväčša prichádzajú na vlastný popud a je to stále lepšie, než ostať s problémom sám. Mladí, alebo tí, ktorí chcú ostať v anonymite, si nechajú poradiť prostredníctvom telefónu. "Či už však začneme rodinnými nezhodami, alebo pocitmi vlastnej neschopnosti, takmer vždy skončí náš rozhovor s klientom pri finančnej situácii," uvádza z praxe B. Ivanová.
V súčasnej, pre Gemerčanov čoraz horšej situácii, však zaregistrovala aspoň jedno pozitívum. Už viacej klientov sa jej zverilo, že radosť im neprinášajú obchody s drahým tovarom, lebo naň nemajú, ale lacné potraviny a vidina akej takej hojnosti na Vianoce. Ukážkou toho, že existujú spôsoby, ako sa z nepríjemných psychických stavov vymaniť, je mladá rodinka s rodičmi okolo tridsiatky a dvomi deťmi. Kým bývali samostatne, boli na dennom poriadku manželské nezhody kvôli nedostatku peňazí. Narušené vzťahy sa napravili, akonáhle sa presťahovali do rodičovského domu. "Naučili sa akceptovať jeden druhého, tolerancii a aj šetrnosti. Žijú iným štýlom, pociťujú obojstranné dávanie aj branie lásky. To ma teší najviac," dodáva B. Ivanová.
B. Ivanová radí: "Všetko so všetkým súvisí, a teda aj peniaze s rodinným životom. Vzťahy sú však predovšetkým o tom, že sa musíme naučiť vypočuť jeden druhého. Vedieť sa porozprávať, pohladiť človeka, tolerovať ho, byť jeden pri druhom a nenadávať na celý svet. Ten druhý by mal cítiť, že ho potrebujeme, že sme mu oporou a naopak. Keď je človek spokojný, vie sa pozitívne naladiť a netreba mu ani drahé darčeky. Niekde ich totiž mať môžu a predsa im to nepomôže pokonať rodinného nezhody. Snívať treba. Aj o peniazoch. Ale peniaze nie sú všetko".
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer